PARTNER PORTALU
  • BGK

10 mln za przebudowę koszalińskiego rynku

  • PAP    22 sierpnia 2012 - 17:40
10 mln za przebudowę koszalińskiego rynku

Na Rynku Staromiejskim w Koszalinie (Zachodniopomorskie) rozpoczną się w czwartek prace archeologiczne, które poprzedzają przebudowę tego terenu. Przebudowa, warta ok. 10 mln zł, ma się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć w 2014 r.
Jak informuje rzecznik prasowy prezydenta Koszalina Robert Grabowski, ekipa archeologów z koszalińskiego muzeum rozpocznie w czwartek prace archeologiczne związane z planowana przebudową Rynku Staromiejskiego. Archeolodzy, zgodnie z umową, mają czas do końca listopada br. na przeprowadzenie niezbędnych ze względu na przepisy konserwatorskie prac archeologicznych. Prace te mają kosztować 65 tys. zł.

Projekt przebudowy centralnego placu w Koszalinie powinien powstać do końca lutego 2013 r., ma też być gotowa dokumentacja budowlana - informuje magistrat.

Miasto rozstrzygnęło już przetarg na dokumentację projektową. Wpłynęły cztery oferty. Do ofert dołączono wstępne koncepcje zagospodarowania Rynku Staromiejskiego w Koszalinie. Zwyciężył projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania o wartości blisko 500 tys. zł. W ciągu miesiąca od podpisania przez poznańską firmę umowy z miastem będzie ona zobowiązana przedłożyć prezydentowi Koszalina szczegółową koncepcję przebudowy Rynku Staromiejskiego.

Ta wstępna koncepcja zwyciężyła także w ankiecie, którą przeprowadzono wśród mieszkańców Koszalina.

Znajdujący się w centralnym punkcie Koszalina Rynek Staromiejski ma ok. 8 tys. m kw. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne. Przestrzeń od północy zamyka zbudowany w latach 60. modernistyczny budynek ratusza. W północno-zachodniej części rynku stoi zbudowany w 20. rocznicę wkroczenia do miasta w marcu 1945 r. Armii Radzieckiej pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy".

Zgodnie z opracowanym przez magistrat programem użytkowym przebudowa Rynku Staromiejskiego ma doprowadzić do tego, aby centralny plac miasta stał się jego wizytówką, miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów.

Pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy" ma być przeniesiony z placu do parku przy amfiteatrze.

Przebudowa Rynku Staromiejskiego planowana jest od kilkunastu lat. Miasto chciało pierwotnie wykonać szacowaną na 40 mln zł inwestycję w oparciu o unijną dotację. Pieniędzy jednak na przyznano. W marcu br. władze miasta zdecydowały, że przebudowę sfinansują z własnych środków. Wpłynęło to jednak na ograniczenie zakresu planowanej inwestycji do ok. 10 mln zł i rezygnacji z budowy podziemnego parkingu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.