PARTNER PORTALU
  • BGK

10 mln zł na remont zabytkowych kamienic w Warszawie

  • PAP    20 czerwca 2014 - 07:28

- Ponad 10 mln zł otrzyma dodatkowo Muzeum Warszawy na remont 11 zabytkowych kamienic, w których mieści się siedziba instytucji. Pieniądze pochodzą z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Projekt obejmuje rewitalizację i rewaloryzację kamienic. Konserwacji i digitalizacji poddane zostaną też wybrane muzealia - obrazy, grafiki oraz srebra. Muzeum planuje także stworzenie pracowni digitalizacji.

Planowany remont ma objąć wszystkie wnętrza przy Rynku Starego Miasta 28-42 - z wyjątkiem piwnic, które zostały już odrestaurowane.

Wszystkie zbiory, w tym bogaty zbiór ikonograficzny, muszą opuścić siedzibę przy Rynku Starego Miasta do końca września 2014 roku. W trakcie modernizacji muzeum będzie działało w Pałacu Kultury i Nauki.

Wydział prasowy urzędu m.st. Warszawy poinformował, że dodatkowe 10 mln zł to efekt udanej procedury odwoławczej w ramach naboru wniosków do Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego".

W poprzednich latach na remont 11 kamienic przy stołecznym Rynku Starego Miasta mieszczących Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przeznaczono 25 mln zł. Placówka pod nową nazwą Muzeum Warszawy (zmienioną przez Radę Warszawy w kwietniu br.) i z nową wystawą główną przybliżającą historię i współczesność miasta ma wrócić na Starówkę po remoncie.

"Dodatkowe środki przyspieszą realizację tego ważnego dla miasta przedsięwzięcia" - mówi prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Koszt netto realizacji inwestycji to 43,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 10 mln zł. Całkowity koszt projektu to 53,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ewa przybyszewska, 2014-06-20 16:10:06

    Jestem mieszkanką Starego Miasta. Cieszy mnie informacja o rewitalizacji kamienic. Każdy budynek ma swoją historię i warto jest to zachować.Bardzo ładnie wyremontowali Kamienice Ordynacką na Okólniku. Na dodatek nadbudowywują poddasze i można już kupić nowe piękne mieszkanie w tym budynku. Widok z o...kien niesamowity, szczególnie, że obok jest z jednej strony Nowy Świat, a z drugiej Skarpa. Latem jest bardzo przyjemnie, można usiąść na ławce obok Akademii Muzycznej i posłuchać fortepianu.  rozwiń