PARTNER PORTALU
  • BGK

10 nowych przystani rzecznych na Szlaku Doliny Środkowej Odry

  • PAP/AT    27 marca 2015 - 11:41
10 nowych przystani rzecznych na Szlaku Doliny Środkowej Odry
Celem projektu jest rozwój turystyki w regionie lubuskim (fot. nowasol.pl)

Do końca sierpnia na Szlaku Doliny Środkowej Odry powstanie 10 nowych przystani rzecznych. Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz podpisał umowę z firmą Budownictwo Hydro-Energetyka Dychów, która wygrała przetarg.
W nadodrzańskich gminach w woj. lubuskim powstanie do końca sierpnia 10 przystani rzecznych - miejsc, gdzie można będzie zacumować jacht motorowy czy inną jednostkę pływającą, odpocząć, zwiedzić okolicę i uzupełnić zapasy przed dalszą podróżą.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowej Soli Ewa Batko, 27 marca została podpisana umowa z firmą Budownictwo Hydro-Energetyka Dychów, która wygrała przetarg na budowę przystani.

Z jej przedstawicielami umowę podpisał prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Reprezentowany przez niego samorząd jest liderem projektu związanego z inwestycją.

Nowe przystanie zostaną wybudowane w miejscowościach: Siedlisko, Stara Wieś (gmina Nowa Sól), Bobrowniki (gmina Otyń), Krępa (miasto Zielona Góra), Pomorsko (gmina Sulechów), Nietków (gmina Czerwieńsk), Gostchorze (gmina Krosno Odrzańskie), Urad (gmina Cybinka), Górzyca oraz Kostrzyn nad Odrą.

Czytaj też: Poprawa infrastruktury na Odrze szansą na połączenia między Szczecinem, a portami europejskimi

Budowa przystani będzie kosztowała łącznie 3,3 mln zł. Unijne dofinansowanie projektu z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego sięga 99 proc.

"Najważniejszym celem tego projektu jest rozwój turystyki w regionie lubuskim, w tym aktywizacja żeglugi na obszarze Doliny Środkowej Odry i stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju turystyki w miejscowościach nadodrzańskich w województwie lubuskim" - wyjaśniła Batko.

Dodała, że budowa przystani jest kontynuacją dotychczasowego projektu "Odra dla turystów", dzięki któremu w Nowej Soli, Bytomiu Odrzańskim i Cigacicach wybudowano w ostatnich latach porty oraz dwa statki turystyczne.

"10 nowych przystani na Szlaku Doliny Środkowej Odry to kolejna atrakcja dla turystów i wodniaków, którzy będą mogli bezpiecznie korzystać z uroków rzeki i podziwiać jej krajobraz. Przystanie będą umożliwiały cumowanie statków wycieczkowych Zefir i Laguna, które niebawem rozpoczną drugi pełny sezon turystyczny na Odrze" - powiedziała  Batko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.