PARTNER PORTALU
  • BGK

10 technologii przyszłości

  • malopolskie.pl    19 stycznia 2011 - 11:33
10 technologii przyszłości

Przez ostatnie dwa lata ponad 1000 przedstawicieli nauki, biznesu i administracji pracowało nad wskazaniem technologii, które w przyszłości zdecydują o przewadze konkurencyjnej Małopolski.
I tak listę wiodących technologii otwiera informatyka. O przyszłości Małopolski zdecydować mają także systemy inteligentne zastosowane w budownictwie, czyste technologie energetyczne, inżynieria materiałowa i nanotechnologie, a także inżynieria tkankowa.

Zdaniem marszałka Marka Sowy opracowany raport to cenna inicjatywa, a wskazane w raporcie kierunki rozwoju zostaną wsparte przez administrację poprzez odpowiednie zapisy w strategii rozwoju województwa oraz fundusze publiczne.

Priorytetem na najbliższe lata będą również technologie inteligentnych miast. Chodzi m.in. o wsparcie podstawowych usług miejskich takich jak transport, inteligentne budynki, nowoczesne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, a także innowacyjne rozwiązania w służbie zdrowia.

Jak zapowiada marszałek Marek Sowa, władze województwa będą starały się promować 10 wybranych technologii w kontaktach międzynarodowych, a głównym kierunkiem współpracy będą Indie i Chiny.

W realizacji projektu pomagali rektorzy małopolskich i krakowskich uczelni wyższych, pracownicy naukowi, prezesi izb handlowych, przedsiębiorcy, pracownicy małopolskich firm, przedstawiciele administracji na szczeblu lokalnym i centralnym, przedstawiciele mediów oraz urzędnicy. Unikalny i pionierski w skali kraju projekt był realizowany dzięki pieniądzom z Unii w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Dzięki temu przeanalizowano regionalne zasoby, zdefiniowano mocne strony i wskazano mechanizmy wsparcia. W efekcie powstał obszerny raport wskazujący 10 technologii, w które warto inwestować. Dokument zawiera charakterystykę wybranych technologii, opis możliwości ich rozwoju w regionie oraz wpływu na gospodarkę, środowisko i jakość życia mieszkańców Małopolski. Publikacja przedstawia ponadto rekomendacje dla sektora biznesu, nauki oraz administracji co do działań pomagających w zbudowaniu w Małopolsce konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach.

Odpowiedzią na nowe wyzwania technologiczne w Małopolsce ma być przyszła perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Oznacza to, że jeśli spełni się scenariusz zapewnienia większych nakładów w UE na innowacje, to Małopolska będzie miała szansę na skorzystanie z unijnych pieniędzy na rozwój 10 technologii przyszłości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.