PARTNER PORTALU
  • BGK

100 mln będzie kosztował tyski aquapark

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 18:07
100 mln będzie kosztował tyski aquapark

Umowę na wykonanie projektu Aquaparku w Tychach podpisał w czwartek miejscowy magistrat. W obiekcie, którego koszt szacowany jest na 100 mln zł, mają znaleźć się m.in. baseny ze sztucznymi falami, wodospady, gejzery, wysepki i zespół zjeżdżalni.
Projekt w ciągu 530 dni wykona biuro Schick & Partner Polska z Rudy Śląskiej, które w maju zwyciężyło w konkursie na koncepcję architektoniczno-funkcjonalną obiektu. Za dwa miesiące powstać ma uszczegółowienie przedstawionej koncepcji. Głównym założeniem projektu ma być idea jednodniowych wakacji.

Czytaj też: Wodne bajery w tyskim aquaparku

W Aquaparku przewidziano m.in. zespół zjeżdżalni o różnej długości i strefę basenów rekreacyjnych ze sztucznymi falami. Planowane jest edukatorium nawiązujące do legendy o Atlantydzie. W obiekcie znajdą się też: skały, wodospady, sztuczna fala, gejzery, leżanki wodno-powietrzne, sauny, wysepki, mostki oraz czynny cały rok zewnętrzny basen. Łączna powierzchnia luster wody ma wynieść blisko 1,5 tys. m kw.

Czytaj też: Aquaparki się rozpłynęły

"Ważne jest właściwe rozmieszczenie miejsc relaksu, ciszy, spokoju oraz miejsc rekreacji i rozrywki, aby każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. Stąd w projekcie pojawiły się liczne zakamarki oraz kameralne zakątki" - wskazał przedstawiciel projektanta architekt Andrzej Truszczyński.

Według zapowiedzi Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach, które będzie realizowało inwestycję, budowa i utrzymanie Aquaparku nie będzie wielkim obciążeniem dla miejskiego budżetu. Miasto chce m.in. zasilać obiekt prądem i ciepłem powstałym z biogazu wytwarzanego w miejscowej oczyszczalni.

Tyski Aquapark powstanie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Prace nad projektem potrwają ok. 1,5 roku. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę 2014 r., a oddanie obiektu - na początek 2016 r.

Tyski park wodny będzie kolejnym tego typu obiektem w regionie. Wkrótce ma zostać oddany do użytku park wodny w Rudzie Śląskiej, budowany za 119 mln zł. Inne działają już m.in. w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Magda, 2012-09-26 20:23:46

    czy potrzeba bylo czekac tyle lat aby mogl powstac aguapark,powinien byc otwarty i dostepny dla kazdego bez wyjatku, tańsze bilety aby mogly rowniez korzystac dzieci z rodzin mniej zamoznych.Dlaczego nie powstaje nowe centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia ,czy znow bedziemy czekac 20 lat co sie d...zieje z budowa gemini park jak w Bielsku dlaczego takie problemy z budową mają Tychy nie chcemy malych bazarów oraz sklepików ceny maja z kosmosu.  rozwiń