PARTNER PORTALU
  • BGK

100 mln euro na fundusz drogowy

  • GK    3 grudnia 2012 - 12:41
100 mln euro na fundusz drogowy

Bank Gospodarstwa Krajowego zdobył 100 mln euro kredytu od Nordyckiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie potrzeb pożyczkowych Krajowego Funduszu Drogowego.
Środki zostaną przeznaczone na współfinansowanie budowy ok. 37-kilometrowego odcinka dwupasmowej autostrady między Strykowem i Tuszynem. Autostrada A1 docelowo łączyć będzie porty morskie Trójmiasta z Górnym Śląskiem i granicą RP w Gorzyczkach, gdzie połączy się z czeską autostradą D1 prowadzącą do Ostrawy, Ołomuńca i Brna.

Autostrada A1 leży w VI transeuropejskim korytarzu transportowym (TEN-T) i jest kontynuacją drogi międzynarodowej E75 zaczynającej się w północnej części Norwegii i prowadzącej m. in. przez Finlandię i Polskę aż do Grecji (Saloniki - Ateny).

- Bank Gospodarstwa Krajowego jako bank państwowy realizuje działania zlecone przez rząd. Kredyt, dzięki któremu powstanie kolejny odcinek autostrady, wpisuje się doskonale w naszą strategię, zakładającą większe zaangażowanie w obszarze rozwoju infrastruktury transportowej - wyjaśnił Dariusz Daniluk, prezes zarządu BGK.

- W ramach budowy autostrady A1 pozyskaliśmy dotychczas na rzecz KFD środki na współfinansowanie odcinków Toruń - Stryków oraz Stryków - Pyrzowice w łącznej kwocie 575 milionów euro - dodał prezes Daniluk.

NIB udzielił dwóch długoterminowych kredytów na łączną kwotę 290 milionów euro na budowę autostrady A1 z Gdańska do Torunia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.