PARTNER PORTALU
  • BGK

100 mln zł na remont Planetarium Śląskiego

  • pt    5 stycznia 2018 - 10:00
100 mln zł na remont Planetarium Śląskiego
Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku (fot. umws)

Planetarium Śląskie, największa i najstarsza tego typu instytucja w Polsce, przejdzie prawdziwą metamorfozę. Modernizacja i rozbudowa obiektu pochłonie 99 mln zł.
  • To efekt decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Śląskiego. Pierwsze prace powinny rozpocząć się już w tym roku.
  • Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku.
  • Całkowita wartość projektu to prawie 99 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 82,5 mln zł, a z budżetu państwa 9,7 mln zł. Pozostałe środki to wkład własny.

„Po ponad sześćdziesięciu latach Planetarium Śląskie nam nieco kruszeje, dlatego uznaliśmy, że trzeba zrobić wszystko, by wciąż było dumą województwa śląskiego. To duże wyzwanie, żeby zachować i rozwinąć dotychczasowe funkcje w nowoczesnym obiekcie, tak by stał się atrakcyjny dla jeszcze większej liczby odwiedzających. Po Stadionie Śląskim i Wesołym Miasteczku to kolejny obiekt w Parku Śląskim, któremu chcemy nadać nowy blask” – mówił zapowiadając realizację projektu marszałek Wojciech Saługa.

 

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się w nim m.in. sale wykładowe, pracownie, a także stała interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Czytaj też: Nie tylko Stadion Śląski. Liczba obiektów lekkoatletycznych rośnie w szybkim tempie

W budynku zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny. Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych obiektach, w tym m.in. stanowisko z przekrojem Ziemi, platforma z makietą miasta, pokoje klimatyczne, kolumna pogodowa czy symulator lotu w kosmos lub platforma wstrząsów.

Obok budynku powstanie także wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

Plan przebudowy obejmuje również kopułę i główną salę Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo-cyfrowych.

Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Po modernizacji planowane jest zwiększenie tej liczby nawet do 240 tysięcy osób rocznie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.