PARTNER PORTALU
  • BGK

105 km dróg lokalnych zostanie zmodernizowanych

  • PAP    25 lutego 2014 - 14:13
105 km dróg lokalnych zostanie zmodernizowanych

Około 105 km dróg gminnych i powiatowych zostanie zmodernizowanych w 2014 roku w woj. pomorskim w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych (II etap). Spośród 67 złożonych wniosków dofinansowanie z budżetu państwa otrzymało 6.
We wtorek w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wojewoda Ryszard Stachurski podpisał umowy z przedstawicielami trzech powiatów i trzech gmin, które otrzymały dofinansowanie na remonty dróg lokalnych (tzw. schetynówki).

Województwo pomorskie w br. otrzymało na ten cel ponad 13,5 mln zł. Na drogi gminne i powiatowe przeznaczono po połowie tej kwoty, czyli po ponad 6,7 mln zł.

Wpłynęło łącznie 67 wniosków o dofinansowanie, w tym 21 na drogi powiatowe i 46 na drogi gminne na łączną kwotę dofinansowania ponad 103 mln zł. Dotacje otrzymało 6 wniosków o łącznej wartości ponad 40 mln zł. Dofinansowanie w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych to kwota ponad 13,5 mln zł.

Dofinansowanie otrzymały wnioski złożone przez powiaty: chojnicki, człuchowski i malborski. Powiaty mają zmodernizować łącznie 97 km dróg. Pomoc z budżetu państwa otrzymały też trzy gminy: Żukowo, Starogard Gdański i Brusy, które mają zmodernizować w sumie 8 km dróg.

Wojewoda Ryszard Stachurski wyjaśnił PAP, że w tym roku Pomorskie otrzyma jeszcze ok. 35 mln zł na modernizacje dróg lokalnych. Pieniądze otrzymają gminy i powiaty, które złożyły już wnioski i które znajdują się na listach rankingowych. Ocenił, że w 2014 r. może zostać zrealizowanych jeszcze 6-7 wniosków złożonych przez powiaty i 8-10 wniosków złożonych przez gminy.

Wniosek o dofinansowanie złożony przez powiat chojnicki został najwyżej oceniony wśród wniosków złożonych przez powiaty. Starosta chojnicki, Stanisław Skaja powiedział PAP, że dzięki dofinansowaniu na terenie powiatu zostanie zmodernizowanych 44 km dróg. "Remontowane będą odcinki dróg na terenie gmin Czersk, Brusy i Chojnice, z których korzystają turyści i mieszkańcy; to będzie naprawa nawierzchni, ale też budowa ścieżek i chodników" - wyjaśnił. Poinformował, że powiat po raz piąty korzysta z dofinansowania w ramach tzw. schetynówek.

Pomorski Urząd Wojewódzki poinformował, że podczas realizacji I edycji programu w latach 2009-2011 oraz II edycji w 2012 i 2013 roku w Pomorskiem udało się zrealizować 173 inwestycje. Zmodernizowano ok. 447 km dróg w województwie pomorskim. W ciągu pięciu lat udzielono ponad 211,8 mln zł dotacji z budżetu państwa.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest realizowany od 2008 r. Jego pomysłodawcą był ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.