PARTNER PORTALU
  • BGK

107 mld zł rząd wyda na drogi do 2023 roku

  • JL/PAP    9 września 2015 - 07:15
107 mld zł rząd wyda na drogi do 2023 roku

Do końca 2023 r. powstanie 3,9 tys. km nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych oraz 57 nowych obwodnic. Fot. GDDKiA

Rząd zdecydował o realizacji Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.
Do końca 2023 r. na realizację nowych inwestycji drogowych zostanie przeznaczone 107 mld zł. W tym okresie ma powstać 3,9 tys. km nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych oraz 57 nowych obwodnic.

Pieniądze na te inwestycje będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, zasilanego m.in. z refundacji środków unijnych.

Wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Paweł Olszewski podkreślił, że dzięki programowi w 2025 r. Polska będzie mieć w 100 proc. rozwiniętą i domkniętą sieć dróg krajowych i autostrad.

– Jesteśmy gotowi do tego, żeby już we wrześniu, październiku ogłosić przetargi na kolejnych 650 km dróg i podpisać umowy na realizację około pół tysiąca kilometrów dróg. To, co jest ważne w tym programie, to elastyczne podejście do wyboru inwestycji. Będą one realizowane wedle stopnia ich przygotowania – zaznaczył Paweł Olszewski.

Czytaj też: Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 przyjęty

Spójna sieć drogowa wraz z systemem obwodnic przyczynią się do wyeliminowania tzw. wąskich gardeł w transporcie drogowym, czyli redukcji ryzyka powstawania korków i większej płynności ruchu, zwłaszcza w ośrodkach miejskich najbardziej obciążanych ruchem tranzytowym.

Realizacja programu poprawi gęstość i przepustowość polskiej sieci drogowej. Zwiększy to dynamikę rozwoju gospodarczego kraju, bo możliwy będzie łatwiejszy i szybszy transport towarów.

Aby ten cel zrealizować, przewidziano:

• budowę brakujących odcinków dróg ekspresowych i autostrad oraz obwodnic: ma powstać 3900 km nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych oraz 57 nowych obwodnic miejscowości najbardziej obciążonych ruchem;

• skrócenie średniego czasu przejazdu między ośrodkami wojewódzkimi o co najmniej 15 proc.;

• ograniczenie liczby zabitych w wypadkach komunikacyjnych o co najmniej 40 proc. i ciężko rannych o co najmniej 41 proc.;

• połączenie miast wojewódzkich z Warszawą autostradami lub drogami ekspresowymi

Nowym komponentem programu będzie „Program likwidacji miejsc niebezpiecznych” służący poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi w nim o likwidację miejsc, które stwarzają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników dróg krajowych.

Program będzie skupiał się na takich działaniach jak: przebudowa najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach krajowych, budowa lub przebudowa skrzyżowań, chodników, przejść dla pieszych, dróg rowerowych i zatok autobusowych.

Czytaj też: „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Nowy minister i program od dróg

Na utrzymanie odpowiednich standardów technicznych istniejącej sieci dróg krajowych, przygotowanie do realizacji inwestycji (ok. wykup gruntu) i zarządzanie, do końca 2023 r. z budżetu państwa ma być przeznaczone ok. 46,8 mld zł. Na realizację „Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych”, w latach 2016-2023 zostanie przekazane nie więcej niż 4,8 mld zł.KOMENTARZE (1)

  • Libertas, 2015-09-16 09:23:24

    Rząd wyda na drogi , a z której kieszeni ? Chyba naszych albo powiększy deficyt ? . Może tak lokalne drogi przebudować , bo po PRL nic się nie zmieniło ? Polska Powiatowa przejada pieniądze .