PARTNER PORTALU
  • BGK

11,5 mln zł na usunięcie skutków powodzi

  • PAP    15 lutego 2011 - 17:44
11,5 mln zł na usunięcie skutków powodzi

Około 11,5 mln zł wyniesie w tym roku w powiecie płockim (Mazowieckie) koszt najpilniejszych inwestycji związanych z naprawą infrastruktury i usuwaniem skutków ubiegłorocznych powodzi, które region ten dotknęły dwukrotnie.
W ocenie dyrektora płockiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Gospodarki Wodnej Stanisława Maciejewskiego, z powodu ograniczonych środków finansowych nie wszystkie potrzebne zadania uda się przeprowadzić.

Zgodnie z planem inwestycji, na pewno dokończona zostanie odbudowa wału przeciwpowodziowego wzdłuż Wisły w miejscowości Świniary w gminie Słubice oraz w miejscowości Dobrzyków w gminie Gąbin. Koszt przedsięwzięcia, które ma zostać zrealizowane do 30 kwietnia, to 751 tys. zł. W obu gminach do końca roku potrwa remont i modernizacja dwóch tamtejszych przepompowni - w Dobrzykowie i Wiączeminie. Koszt inwestycji szacowany jest na około 6 mln. zł.

Do 30 kwietnia dokończony zostanie remont uszkodzonej tzw. przegrody dolinowej i jazu na rzece Słupiance w gminie Słupno, co kosztować ma 318 tys. zł. Do 31 sierpnia zaplanowano natomiast remont i przebudowę wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły i rzeki Strugi o długości 1,6 km w Dolinie Chmielewo w gminie Wyszogród. Wartość tego zadania obliczana jest na około 4,5 mln zł.

Oprócz pilnych zadań inwestycyjnych w ramach tzw. robót utrzymaniowych na terenie gmin Słupno, Wyszogród, a także w sąsiednim powiecie sochaczewskim, w gminach Iłów i Młodzieszyn, prowadzone będą w tym roku prace zabezpieczające wały przeciwpowodziowe przed penetracją bobrów. Ich przewidywany koszt to około 1 mln zł.

W ocenie płockiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Gospodarki Wodnej z powodu braku środków prawdopodobnie nie uda się w tym roku wykonać remontu Kanału Dobrzykowskiego, biegnącego przez gminy Gąbin i Słubice, a także zlikwidować miejsc przecieków wałów przeciwpowodziowych m.in. wzdłuż Wisły w granicach Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej oraz w gminach Bodzanów i Mała Wieś. Nie starczy też pieniędzy na remont urządzeń zbiornika retencyjnego "Troszyn".

W 2010 r. powódź dotknęła gminę Słubice i sąsiednią gminę Gąbin pod koniec maja, po przerwaniu przez Wisłę wału przeciwpowodziowego w Świniarach oraz na początku czerwca, gdy rzeką spływała druga, wysoka fala wezbraniowa. W sumie w obu gminach zalanych zostało ponad 20 miejscowości i około 6 tys. ha zamieszkanych przez około 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób oraz ponad 2.300 sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. W Obu gminach żywioł zniszczył wtedy znaczną część infrastruktury przeciwpowodziowej.

W gminach Słupno i Wyszogród, gdzie Wisła nie wylała, uszkodzone zostały wały wzdłuż rzeki, w tym w miejscowości Chmielewo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.