PARTNER PORTALU
  • BGK

12 firm chce przebudować katowicki Rynek

  • PAP    10 listopada 2011 - 16:22
12 firm chce przebudować katowicki Rynek

Dwanaście firm złożyło oferty w przetargu na pierwszy etap prac związanych z przebudową katowickiego Rynku. Chodzi m.in. o przesunięcie torów tramwajowych, zmianę lokalizacji przystanków i budowę mostu tramwajowego nad rzeką Rawą.
Jak poinformował rzecznik przebudowy strefy Rondo-Rynek Daniel Muc, najniższą cenę zaproponowało polsko-hiszpańskie konsorcjum firm NDI SA i Construcciones Y Promociones Building Bilbao Sociedad Anonima - ponad 28 mln zł. Nieco wyższe oferty złożyły: Polimex-Mostostal (28 mln 842 tys. zł) i Mostostal Warszawa (28 mln 845 tys. zł)

W przetargu wystartowały też m.in.: Skanska, Budus i Budimex. Inwestor pierwotnie oszacował to przedsięwzięcie na 46 mln zł. Najdroższa złożona w przetargu oferta przekroczyła 53,9 mln zł. Weryfikacja ofert zajmie kilka tygodni, potem ogłoszony zostanie wynik przetargu i podpisana umowa z wybranym wykonawcą.

Przedstawiciele magistratu mają nadzieję, że przekazanie placu budowy nastąpi na przełomie roku. W ramach prac, które mają zakończyć się w ciągu roku od podpisania umowy, przede wszystkim przeorganizowany zostanie ruch tramwajowy w ścisłym centrum Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta).

Dzięki przesunięciu torowiska w osi północ-południe na wschód, czyli w stronę domu handlowego Zenit i Teatru Śląskiego, zwiększy się płyta rynku. Zlikwidowany zostanie tor w ulicy Pocztowej, a dobudowany drugi w ulicy Świętego Jana. Zmienione zostaną też lokalizacje przystanków, które podczas mrozów będą ogrzewane. Torowiska będą układane na wyciszających poduszkach.

Szacunkowy koszt całego projektu przebudowy centrum Katowic to 288 mln zł. Ogłoszony we wrześniu przetarg o szacunkowej wartości 46 mln zł jest pierwszym efektem blisko dwuletnich prac projektantów z konsorcjum firm pod przewodnictwem Biura Projektowo-Inżynierskiego "Redan" ze Szczecina.

Równolegle do pierwszego przygotowywano drugi przetarg, mający wyłonić wykonawcę nowych przestrzeni publicznych, obiektów usługowych i dróg w centrum. Zapowiadano wówczas jego ogłoszenie w najbliższych miesiącach, a ukończenie prac - w 2015 r.

Jak wyjaśnił pełnomocnik prezydenta Katowic ds. strefy Rondo-Rynek, Krzysztof Rogala, mimo że dokumentacja wykonawcza i robocza również tego etapu przebudowy była już gotowa, miasto - wobec trudnej sytuacji budżetowej - zrezygnowało na razie z budowy przewidzianego pierwotnie w projekcie tzw. Miejskiego Obiektu Wielofunkcyjnego.

Obiekt ten miał stanąć na Rynku między przebudowywanym dawnym Domem Prasy a Zenitem. W tej sytuacji nadal trwają prace nad tymczasowym zagospodarowaniem tego fragmentu terenu. Drugi przetarg zostanie zatem przesunięty na przyszły rok. Cała przygotowana dokumentacja przebudowy liczy kilka tysięcy stron.

W lipcu katowiccy radni zgodzili się na zaciągnięcie 100 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE), który będzie przeznaczony na inwestycje związane z przebudową śródmieścia. Pieniądze z kredytu zasilą przede wszystkim prace związane ze stworzeniem dojazdów do nowego dworca kolejowego i pobliskiej galerii handlowej, przebudową linii tramwajowej oraz przykryciem na nowo koryta Rawy.

W wieloletnim planie inwestycyjnym miasta założono, że w latach 2010-2013 Katowice zaciągną kredyty łącznej wartości 500 mln zł. Podpisano dwie umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na łączną kwotę blisko 400 mln zł. Ich uzupełnieniem jest 100-milionowy kredyt z BRRE, niezależnie od środków unijnych.

Wcześniejsze kredyty, zaciągnięte przez władze Katowic w EBI, przeznaczone są m.in. na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wspomagają też modernizację budynku przy ul. Młyńskiej 1 (dawny Dom Prasy), remont sali teatralnej i elewacji katowickiego Pałacu Młodzieży oraz budowę domu kultury w dzielnicy Dąb.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • śląski pesymista, 2011-11-12 18:14:36

    dopóki nie zobaczę, nie uwierzę, ze na katowickim rynku się coś zmieni:(