PARTNER PORTALU
  • BGK

12 mln zł z Unii na wodociągi w Olsztynie

  • Patrycja Batóg    18 sierpnia 2010 - 12:33
12 mln zł z Unii na wodociągi w Olsztynie

Stacja uzdatniania wody, dwie przepompownie ścieków, kilometry sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz kilometr sieci wodociągowej. To kolejne inwestycje, które powstają w ramach projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Olsztyn.
Wartość inwestycji oszacowano na ponad 30 mln zł. Dofinansowanie blisko 12 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowanego w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Gmina już od 2000 roku realizuje projekt mający unowocześnić system zaopatrywania w wodę oraz podnoszący jej jakość. W 2001 roku podpisanym memorandum finansowym odnośnie przyznania środków pomocowych w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA) gmina rozpoczęła pierwszą fazę programu pod nazwą „Gospodarka Wodno-Ściekowa w Olsztynie”.
Prace rozpoczęto od budowy nowoczesnej oczyszczalni ścieków Łyna, której budowa zakończyła się w maju 2004 roku. Oczyszczalnia wpływa na poprawę czystości rzeki Łyny, a tym samym środowiska naturalnego regionu. Stwarza też możliwość przejęcia ścieków z sąsiednich gmin w promieniu 20 km, co ma wpływ na poprawę środowiska w otoczeniu miasta.

Olsztyn wraz z oczyszczalnią ścieków postanowił wybudować jednocześnie spalarnię i suszarnię osadów pościekowych. Był to wówczas jeden z pierwszych tak dużych i kompleksowych projektów ochrony wód i środowiska w Polsce. Dzisiaj suszarnia i spalarnia osadów pościekowych jest już uruchomiona.

W ramach projektu wymieniane są stare sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Modernizowane są stacje uzdatniana wody i unowocześnianie ujęcia wody.

Ta realizowana dzięki wsparciu Funduszu Spójności UE inwestycja jest bardzo ważna dla ekonomicznego i ekologicznego rozwoju Olsztyna. Zmniejsza przy tym nierówności infrastrukturalne zarówno w Polsce jak i w rozszerzonej Unii Europejskiej. Realizacja projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Olsztyn” przyczyni się do realizacji kolejnych projektów wodno-kanalizacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.