PARTNER PORTALU
  • BGK

120 mln zł na ochronę Rospudy

  • PAP    22 czerwca 2010 - 14:37

Z programu "Rospuda" skorzystają gminy: Augustów, Raczki, Bakałarzewo, Nowinka i Filipów.
120 mln zł ma kosztować projekt ochrony rzeki Rospudy w pięciu gminach północnej części woj. podlaskiego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał we wtorek w Nowince (Podlaskie) umowę na realizację inwestycji.

Zastępca prezesa NFOŚiGW w Warszawie Małgorzata Skucha powiedziała podczas uroczystości podpisania umowy, że dzięki inwestycjom w gminach polepszy się jakość życia mieszkańców oraz poprawi się środowisko naturalne.

Skucha podpisała umowę w imieniu NFOŚiGW z WFOŚIGW w Białymstoku, który ma nadzorować wykorzystanie pieniędzy przez gminy. Z programu "Rospuda" skorzystają gminy: Augustów, Raczki, Bakałarzewo, Nowinka i Filipów.

Pieniądze zostaną przeznaczone na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, m.in. na budowę blisko tysiąca przydomowych oczyszczalni ścieków, modernizację dwóch oczyszczalni ścieków i budowa oczyszczalni w gminie Nowinka. W gminach powstaną 202 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 9 km sieci wodociągowej.

NFOŚiGW przeznaczył na program "Rospuda" 100 mln zł dotacji, ale gminy będą miały do dyspozycji aż 120 mln. Pozostałą część wniesie do programu WFOŚiGW na zasadzie pożyczek dla gmin. Prezes WFOŚiGW w Białymstoku Adam Sieńko powiedział, że jest to pierwszy tak kompleksowy program ochrony zlewni rzeki w Polsce.

Realizacja programu ma rozpocząć się w 2010 roku i potrwa ponad dwa lata. Jeszcze w tym roku zostanie spożytkowanych 30 mln zł z całej puli.

- To doskonały przykład gospodarności i pomysł, jak małe gminy mogą spożytkować duże pieniądze, których nie zdobyłyby, walcząc o nie samodzielnie - powiedział Sieńko.

Dolina od kilku lat jest mocno oblegana przez turystów. To efekt rozgłosu medialnego po konflikcie o Dolinę Rospudy między ekologami a mieszkańcami Augustowa w sprawie budowy obwodnicy miasta. Droga miała przecinać dolinę w jednym z najpiękniejszych odcinków.

W 2009 roku po zmianie trasy obwodnicy Augustowa i podjęciu decyzji o poprowadzeniu jej przez Raczki, rząd zadeklarował, że w rekompensacie za opóźnienie w budowie m.in. da pieniądze na ochronę Rospudy.

Dolina Rospudy jest jednym z najpiękniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. Osiemdziesięciokilometrowa rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior. W dolinie są gatunki ptaków i roślin, którym grozi wyginięcie.

Dolina Rospudy leży w obszarze Natura 2000. Inwestycje na terenach objętych ochroną w ramach sieci Natura 2000 są dozwolone, ale podlegają rygorystycznym przepisom unijnym. Stąd powstał konflikt dotyczący budowy tamtędy obwodnicy Augustowa.

Inwestycja została wstrzymana i będzie realizowana w innym wariancie - przez gminę Raczki. Obwodnica ma także przebiegać przez dolinę, ale nie wkroczy w obszar Natura 2000.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • conrad, 2010-06-23 13:13:39

    te facet, czy naprawdę sądzisz, że człowiek jest ważniejszy od przyrody- żal mi ciebie robaczku
  • kjn, 2010-06-23 09:01:19

    Czy są jeszcze ludzie co wiedzą co to jest kompensacja ekologiczna? Ten rząd myśli o ludziach? A może przyroda jest ważniejsza niż ludzie i ich życie?