120 wypożyczalni rowerów w Warszawie

Zarząd Transportu Miejskiego wdroży „Warszawski Rower Publiczny”. Radni wprowadzili właśnie odpowiednie zmiany w statucie ZTM i ustalili stawki opłat za korzystanie z systemu. Przetarg, który wyłoni operatora zostanie rozpisany na początku marca.
120 wypożyczalni rowerów w Warszawie

W stolicy, do marca 2013 roku, powstanie sieć, co najmniej 120 wypożyczalni na ok. 2000 rowerów. Modułowe stojaki staną przy stacjach metra i ważnych węzłach komunikacyjnych oraz w pobliżu kampusów uczelnianych. Za wdrożenie i eksploatację systemu „Warszawskiego Roweru Publicznego”, zgodnie z nowymi zapisami w statucie (§ 4, pkt 22) będzie odpowiadał  ZTM - donosi warszawski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta).

Pierwsze rowery będzie można wypożyczyć prawdopodobnie już w czerwcu w 50 bezobsługowych wypożyczalniach, które pojawią się m.in. na Ursynowie (przy stacji Ursynów i Stokłosy oraz na ul. Anody w sąsiedztwie SGGW), na Bielanach i w Śródmieściu.

Czytaj też: Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy

Jak donosi magistrat wypożyczenie roweru na krótki okres (do 20 minut) będzie całkowicie bezpłatne – jednak pod warunkiem wcześniejszego zarejestrowania w systemie. Za dłuższy okres wypożyczenia trzeba będzie już zapłacić -  1 zł za pierwsze 40 minut korzystania (okres od 21 minuty do godziny), 3 zł za drugą godzinę i 5 zł za trzecią. Każda następna godzina wypożyczenia będzie kosztowała 7 zł.

System ma zachęcić warszawiaków do korzystania z ekologicznego, zintegrowanego transportu, czyli pozostawienia samochodów i przesiadki do komunikacji miejskiej, a następnie wykorzystania rowerów w codziennych podróżach (na niewielkich odległościach) do pracy i szkoły, popularnych miejsc rozrywki i rekreacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE