PARTNER PORTALU
  • BGK

1200 osób pracuje przy budowie Elektrowni Opole

  • bad    26 lipca 2015 - 15:22
1200 osób pracuje przy budowie Elektrowni Opole

Firmy obsługujące budowę to w 90% firmy z Opolszczyzny. Fot. opolskie.pl

Widać efekty pracy przy budowie dwóch nowych bloków Elektrowni Opole. Przy realizacji tej wielkiej inwestycji pracuje dziś około 1200 osób (choć ta liczba jest zmienna, w zależności od robót), z czego niemal 30% stanowią pracownicy firm z naszego regionu.
Na budowie można już zobaczyć wznoszącą się coraz wyżej jedną z chłodni - ma już około 40 m, a będzie wysoka na 180. Pod koniec kwietnia zakończono prace związane z betonowaniem płyty fundamentowej kotła bloku nr 5, właśnie wylewany jest beton pod kocioł bloku nr 6 - już wylano tam 8 tys. metrów sześciennych betonu, a będzie potrzeba ich tam 18,5 tysiąca. Stoją już wszystkie cztery, wysokie na 125 metrów, pylony, które będą połączone z nowymi blokami.

Zgodnie z przyjętym planem pierwszy z nowych bloków ma być gotowy w lipcu 2018 roku, kolejny - w marcu roku 2019. Przypomnijmy - nowo budowane bloki o mocy po 900 MW każdy będą spełniać najbardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla, a koszty produkcji energii mają być tutaj najtańsze w kraju.

Współpraca z Politechniką Opolską procentuje

Podczas wizyty w dyrekcji budowy członek Zarządu Województwa, Tomasz Kostuś, pytał, jaki jest udział firm z naszego regionu w realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia. Jak przypomniał Zbigniew Wiegner, dyrektor budowy z ramienia Polimeksu-Mostostalu, konsorcjum od początku deklarowało duży udział mieszkańców Opolszczyzny w procesie budowy dwóch nowych bloków. - W miarę możliwości spełniamy to zadanie - mówi.

- Od samego początku, ponad rok temu, firmy z opolskiego pomogły nam budowę zorganizować, a trzy przedsiębiorstwa zatrudniające około 200 osób są z nami od początku. Oprócz tego wiele mniejszych lub większych opolskich firm pracuje w charakterze wykonawców czy podwykonawców poszczególnych robót, a duże firmy spoza regionu obecne na budowie, także zatrudniają specjalistów z opolskiego.

Dyrektor Wiegner podkreśla także, że firmy obsługujące budowę to w 90% firmy z Opolszczyzny. Chodzi o wszelkie usługi - od wyżywienia pracowników, przez opiekę lekarską, ochronę placu budowy czy sprzątanie. Udało się w tej sferze zapewnić zatrudnienie opolskim firmom, choć konkurencja była ogromna - np. na ofertę dotyczącą sprzątania odpowiedziało wiele firm, m.in. aż z Białegostoku.

Dobrze układa się także współpraca konsorcjum z samorządem lokalnym. Dzięki niej, a zwłaszcza dzięki przekazywaniu odpowiednio wcześniej informacji o mogących wystąpić czasem szczególnych uciążliwościach, mieszkańcy spokojnie reagują np. na to, jak podczas takiej akcji jak betonowanie, w krótkim czasie przejeżdża drogami gminy około 2000 betonowozów.

Współpraca z Politechniką Opolska to m.in. planowane na dwa semestry wykładów na podyplomowym studium budownictwa energetycznego. W pięciu grupach tematycznych zajęcia będą mieć specjaliści z budowy Elektrowni Opole. Konsorcjum zainteresowane jest także współpracą z Uniwersytetem Opolskim i inicjatywą kontynuowania na tym terenie badań socjologicznych, zapoczątkowanych tuż po II wojnie światowej przez Stanisława Ossowskiego, później kontynuowanych m.in. przez Instytut Śląski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • b@j, 2016-01-25 21:50:48

    Może by ktoś opisał w jakich warunkach pracują osoby zatrudnione przy budowie. Bez zaplecza, ubezpieczenia i zus-u.
  • kibic, 2015-07-27 16:11:55

    Kolejny przykład Polski w ruinie i zgliszczach.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: