PARTNER PORTALU
  • BGK

122 km wielkopolskich dróg zostanie przebudowanych

  • PAP    3 grudnia 2014 - 16:37
122 km wielkopolskich dróg zostanie przebudowanych

fot.pixabay.com

Ponad 122 km dróg gminnych i powiatowych zostanie zmodernizowanych w 2015 r. w Wielkopolsce w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL). Wojewoda wielkopolski zatwierdził listę 46 projektów i przesłał ją do ministerstwa.
Region na inwestycje z NPPDL otrzymał 82,77 mln zł dotacji.

Na ostatecznej liście rankingowej NPPDL w Wielkopolsce znalazło się 46 projektów. Lista czeka teraz na zatwierdzenie przez ministra administracji i cyfryzacji.

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapowiedział w środę na konferencji prasowej, że w przyszłym roku zrealizowanych zostanie więcej inwestycji, niż wynika to z listy. "Zawsze na przetargach mamy oszczędności rzędu 30 proc. Pieniądze te dzielimy na następne wnioski" - powiedział.

"To bardzo ważny program, który poprzez poprawę infrastruktury drogowej podnosi jakość życia mieszkańców, komunikację, dojazd do pracy" - dodał Florek.

Czytaj też: Będzie łatwiej budować drogi

W przyszłym roku z NPPDL powiat poznański za prawie 5 mln zł chce rozbudować fragment drogi z Dopiewa do Poznania. W Turku zaplanowano połączenie układu dróg gminnych z trasą powiatową - wartość inwestycji to ok. 4,5 mln zł.

W Wielkopolsce w latach 2009-2014 samorządy otrzymały z NPPDL ponad 335 mln zł dotacji. Dzięki programowi zmodernizowano ponad 840 km dróg, zrealizowano 348 inwestycji.

Wojewoda zapowiedział, że program ma być kontynuowany w następnych latach. "W przyszłym roku kończymy II etap NPPDL, ale to nie oznacza, że kończymy program. Jest przygotowywana zmiana w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przewiduje kontynuację inwestycji w drogi lokalne w latach 2016-2025" - poinformował Florek.

Głównym kryterium przy wyborze projektów w NPPDL jest poprawa bezpieczeństwa ruchu. Samorządy mogły starać się o dotację w wysokości do 50 proc. inwestycji drogowych planowanych na 2015 rok. Maksymalna kwota dofinansowana jednego projektu mogła wynieść 3 mln zł. Gminy, w tym miasta na prawach powiatu, mogą skorzystać z dofinansowania tylko jednego zadania, a powiaty ziemski - nie więcej niż dwóch.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.