13 zezwoleń i 163 nowe miejsca pracy w 2013 roku w warmińsko-mazurskiej SSE

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w 2013 roku 13 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły 107 mln zł, utworzono 163 nowe miejsca pracy. W minionym roku otwarto przedstawicielstwo tej strefy w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.
13 zezwoleń i 163 nowe miejsca pracy w 2013 roku w warmińsko-mazurskiej SSE
Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński poinformował, że otwarcie biura strefy w Kaliningradzie było bardzo ważne.

"To owocuje już pierwszymi umowami, prowadzimy kolejne rozmowy, mamy nadzieję, że współpraca z Rosjanami będzie się rozwijać" - powiedział Kuchciński. Biuro strefy w Rosji zostało zlokalizowane w prestiżowym biurowcu, (co nie jest bez znaczenia dla rosyjskich przedsiębiorców), a oferuje ono polskim firmom m.in. pomoc w znalezieniu partnerów biznesowych, zapewnia pomoc biurową, tłumacza, dysponuje profesjonalnymi pomieszczeniami, w których odbywają się spotkania biznesowe.

"Przedsiębiorcy chętnie korzystają z oferowanego im zaplecza, takie miejsce było bardzo potrzebne" - przyznał Kuchciński i dodał, że strefa przygotowuje teraz wizytę studyjną rosyjskich przedsiębiorców, także z tzw. dużej Rosji, nie z tylko obwodu kaliningradzkiego.

Kuchciński poinformował, że w minionym roku w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydano 13 zezwoleń (w 2012 r. - 8), nakłady inwestycyjne wyniosły 107 mln zł. W sumie powstały 163 nowe miejsca pracy i utrzymano 1164 już istniejących.

Wśród inwestorów znalazła się m.in. firma Acoustic z Elbląga, która powstała z udziałem kapitału norweskiego i zajmuje się produkcją elementów poprawiających warunki pracy na platformach wiertniczych, stacjonujących głównie na Morzu Norweskim i Północnym. W Bartoszycach kapitał brytyjski założył zakład produkujący foliowe opakowania, w tym mieście także powstał zakład "AMK - Workstyle Kozłowscy", który produkuje odzież roboczą. W Olsztynku powstała firma logistyczno-transportowa "Eurotter", która zatrudniła 15 osób.

"Wiele zezwoleń, które wydaliśmy dotyczyło zakładów już istniejących i działających w strefie, które prowadziły tzw. reinwestycje, czyli poszerzały produkcję i wprowadzały nowe technologie oraz tworzyły kolejne miejsca pracy" - powiedział Kuchciński.

Firmy, które przeprowadziły w minionym roku reinwestycje, to m.in. produkująca w Dobrym Mieście meble firma DMF, która utworzyła kolejnych 60 miejsc pracy (przy już istniejących 365) oraz inna firma z tej branży, Wójcik Fabryka Mebli sp. z o.o., która po modernizacji zakładu zatrudniła 4 pracowników i utrzymała 366 już istniejących etatów.

"Na te wszystkie inwestycje bez wątpienia miało wpływ przedłużenie działalności stref ekonomicznych do 2026, a także rozszerzenie granic naszej strefy o nowe atrakcyjne tereny, m.in. w Biskupcu, Kurzętniku, Kętrzynie" - przyznał Kuchciński.

Od początku działalności WMSSE, tj. od 1997 r., wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła nieco ponad 5 mld zł. Strefa ta posiada swoje tereny w 28 podstrefach w regionie, m.in. Dobrym Mieście, Olsztynku, Olsztynie, czy Nowym Mieście Lubawskim, łącznie zajmuje 9848 ha, do zagospodarowania jest jeszcze 370 ha.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE