PARTNER PORTALU
  • BGK

131 małopolskich zabytków dostanie dofinansowanie na remont

  • PAP    18 marca 2014 - 13:57
131 małopolskich zabytków dostanie dofinansowanie na remont

- 131 remontów małopolskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków dofinansuje w tym roku zarząd województwa. Beneficjenci zostali wyłonieni w ramach konkursu "Ochrona zabytków Małopolski".
Łącznie suma dotacji z budżetu województwa małopolskiego to 3,5 mln zł. Oczekiwana kwota wsparcia wynosiła ponad 14 mln zł. Średnia kwota jednej dotacji to prawie 27 tys. zł. Właściciele obiektów zgłosili do konkursu 171 wniosków.

Najwyższe dotacje otrzymały: gmina Skawina na remont dachu i odtworzenie stolarki okiennej w ratuszu z pocz. XX w. (60 tys. zł); Towarzystwo Salezjańskie na konserwację XIX-wiecznej kaplicy św. Jacka w Oświęcimiu (55 tys. zł); parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu (pow. olkuski) na remont dachu kościoła z przełomu XV i XVI w. (55 tys. zł); gmina Niedźwiedź (powiat limanowski) na wykonanie systemu przeciwpożarniczego i systemu przeciwwłamaniowego w Muzeum Biograficznym im. W. Orkana w Porębie Wielkiej (55 tys. zł); parafia św. Anny oo. franciszkanów w Bieczu (pow. gorlicki) na konserwację ołtarza głównego w kościele parafialnym (50 tys. zł).

Najmniejszą kwotę dotacji - 5 tys. zł - województwo przyznało na konserwacje: kapliczki Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Czarnym Potoku (powiat nowosądecki); kaplicy w Biczycach Górnych (pow. nowosądecki); kamiennej romańskiej chrzcielnicy w Szczepanowie (pow. brzeski); obrazu "Ukrzyżowanie" w Żębocinie (pow. proszowicki).

Jak podkreślił przed uroczystością wręczenia czeków marszałek Małopolski Marek Sowa, ochrona regionalnego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza zabytków, jest jednym z najważniejszych zadań samorządu Małopolski. "Wynika to przede wszystkim z odpowiedzialności i troski o zachowanie oraz przekazanie następnym pokoleniom spuścizny, jaką pozostawili po sobie nasi przodkowie" - powiedział marszałek.

Czytaj też:  Jest plan ochrony zabytków do 2016 r.

Zaznaczył, że wielu cennym dziełom architektury i sztuki udało się już przywrócić blask, m.in. opactwu sióstr benedyktynek w Staniątkach (pow. wielicki), klasztorowi ojców bernardynów w Alwerni (pow. chrzanowski) i Kalwarii Zebrzydowskiej (pow. wadowicki), klasztorowi sióstr norbertanek w Imbramowicach (pow. olkuski) oraz cerkwiom w Binarowej i Kwiatoniu (pow. gorlicki) wpisanym w ubiegłym roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Marszałek zapowiedział, że zarząd województwa zamierza w najbliższych latach przyznać 45 mln euro na ochronę dziedzictwa kulturowego. "Już dziś zachęcam, aby przygotowywać odpowiednie projekty i programy, bo w przyszłym roku będziemy starali się ten program uruchamiać i wdrażać" - powiedział.

Dodał także, że w tym roku województwo uruchomiło program "Kapliczka". Jest on skierowany do właścicieli kapliczek, którzy planują je odnowić. Kapliczki nie muszą figurować w rejestrze zabytków województwa małopolskiego. Wnioski o dotację można składać do 10 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.