PARTNER PORTALU
  • BGK

135 mln euro z UE na mazowiecką kolej

  • PAP    26 lutego 2015 - 18:33
135 mln euro z UE na mazowiecką kolej

Pieniądze z RPO będzie można przeznaczyć m.in. na rozwój linii kolejowych (fot.arch.)

Zarząd Mazowsza i PKP PLK podpisały list intencyjny ws. realizacji programu polepszenia przewozów w regionie - podał urząd marszałkowski.
Jak wyjaśnił w czwartek (26 lutego) marszałek województwa Adam Struzik pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 będzie można przeznaczyć m.in. na rozwój linii kolejowych, nowoczesny tabor kolejowy, czy budowę zapleczy technicznych.

"Podpisaliśmy z PKP PLK list intencyjny, który ma służyć temu, aby w odpowiedniej kolejności, w odpowiedni sposób realizować kolejne inwestycje modernizacyjne. To określa jasny plan działań. Wskazane linie kolejowe będą służyły głównie aktywizacji rozwoju gospodarczego i oczywiście poprawie warunków przejazdu naszych podróżnych, bo każda modernizacja linii kolejowych oznacza również skrócenie czasu podróży" - dodał Struzik.

Pełnomocnik zarządu PKP PLK Marcin Mochocki przypomniał, że w ostatnim roku spółka realizowała inwestycje za ponad 7 mld zł. "Równie ważne są linie regionalne i lokalne, które trzeba odnowić. Najlepiej wskazać je mogą gospodarze regionu będący jednocześnie organizatorami przewozów" - wskazał.

Zgodnie z dokumentem, chodzi m.in. o budowę odcinka linii kolejowej do lotniska w Modlinie i stacji przy porcie. Ze środków unijnych modernizowane mają być też linie kolejowe na odcinkach: Kutno - Płock, Ostrołęka - Chorzele, Wieliszew - Zegrze, Mostówka - Ostrołęka i Ostrołęka - Śniadowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Smętek., 2015-02-27 20:38:26

    CZY JEST SZANSA NA PRZYWRÓCENIE DAWNEGO POŁĄCZENIA Z WARSZAWY CENTRALNEJ DO KOŁOBRZEGU, PRZEZ PŁOŃSK, SIERPC, TORUŃ ITD ?