PARTNER PORTALU
  • BGK

14,6 mln zł na stację kolejową

  • PAP    15 października 2012 - 12:54
14,6 mln zł na stację kolejową

14,6 mln zł dołoży Unia Europejska do budowy terminalu na terenie stacji kolejowej Poznań-Franowo.
Koszt całej inwestycji to ok. 40 mln zł. Terminal będzie przystosowany do obsługi przewozów intermodalnych, czyli z wykorzystaniem kilku środków transportu.

Inwestycję będzie realizować PKP Cargo. Jak poinformował rzecznik przewoźnika Mariusz Przybylski, umowa na dofinansowanie projektu z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko została podpisana w poniedziałek przez przedstawicieli spółki i przedstawicieli Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Rzecznik poinformował, że budowa terminalu to pierwszy etap budowy centrum logistycznego przewoźnika w rejonie stacji Poznań-Franowo. „Do końca przyszłego roku przy stacji Poznań-Franowo w ramach terminalu powstanie plac składowy o powierzchni niemal 20 tys. metrów kwadratowych wraz z układem torowym oraz dwoma rozjazdami.

Według wstępnych założeń już w 2014 roku terminal mógłby obsłużyć ponad 11 tys. TEU (jednostek odpowiadających objętości 20-stopowego kontenera), a rok później ok. 26 tys. TEU” – poinformował Przybylski.

Przypomniał, że to drugi terminal kontenerowy, na który PKP Cargo otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej; pierwszym był terminal w Małaszewiczach. Łączny kosz tego projektu wyniósł 43 mln zł, z czego dofinansowanie z UE oraz z budżetu państwa stanowiło 13,4 mln zł.

Stacja Poznań-Franowo usytuowana jest na linii nr 352 Swarzędz-Poznań Starołęka, stanowiącej fragment ciągu komunikacyjnego E20. Linia ta jest obwodnicą towarową w Węźle Poznańskim. Przez inne linie i łącznice ma powiązania z liniami kolejowymi w kierunku Kluczborka, Wrocławia, Zielonej Góry, granicy państwa (Kunowice), Szczecina, Piły, Bydgoszczy, Gniezna i Warszawy
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.