PARTNER PORTALU
  • BGK

14 mln zł na renowację dworca w Opolu

  • PAP    7 grudnia 2012 - 12:37
14 mln zł na renowację dworca w Opolu

W grudniu rozpocznie się remont dworca PKP w Opolu – poinformował rzecznik PKP we Wrocławiu.
W ramach inwestycji wartej 14 mln zł gruntowną renowację przejdzie m.in. elewacja budynku, zabytkowa drewniana stolarka kas i posadzka. Zmieni się też plac przed dworcem.

Jak zapewnił w piątek rzecznik PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, wszystkie prace, które mają być wykonane w ramach remontu, zostały zaplanowane po konsultacjach z konserwatorem zabytków.

„W półtora roku dworzec przejdzie prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego zabytkowego charakteru. Mamy już doświadczenia związane z remontami tego typu obiektów, np. dworca głównego we Wrocławiu czy dworców w Przemyślu i Malborku" - powiedział.

Polskie Koleje Państwowe podpisały już umowę na modernizację obiektu i przekazały plac budowy wykonawcy. „Wykonawca powinien rozpocząć prace budowlane jeszcze w tym miesiącu. Na tym etapie prac nie przewidujemy utrudnień dla pasażerów" - zapewnił rzecznik PKP we Wrocławiu.

Dodał, że utrudnienia pojawią się podczas dalszej części remontu. „Będziemy o nich informować z wyprzedzeniem" - podkreślił. Remont ma się zakończyć w I kwartale 2014 roku.

Rzecznik zapewnił, że bryła dworca nie będzie zmieniana. Ma zostać natomiast wyczyszczona i uzupełniona bogato zdobiona elewacja budynku. PKP zaplanowało też rekonstrukcję zegara nad wejściem głównym. Renowacji bądź wymianie zostanie poddana stolarka okienna i drzwiowa, w tym rozety na elewacji jednego z dworcowych budynków.

Metamorfozę przejdą też wszystkie pomieszczenia obiektu, a w holu głównym pojawią się nowe drewniane siedziska dla podróżnych. Dworzec będzie bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Zostaną w nim zamontowane cztery nowe windy.

„Dwie z nich, zlokalizowane przy tunelu łączącym budynek Front z budynkiem Wars, rozwiążą problem z przemieszczaniem się osób niepełnosprawnych pomiędzy tymi budynkami" - wyjaśnił Bartłomiej Sarna.

„W posadzce pojawią się też linie prowadzące wraz z polami uwagi, co ułatwi przemieszczanie się po dworcu osób niewidomych" - dodał. PKP zaplanowały też w ramach remontu rozbudowę systemu monitoringu. Po zakończeniu prac opolski dworzec ma być też bardziej energooszczędny.

Metamorfozę przejdzie również plac przed dworcem. Wyburzony zostanie budynek dworcowej stołówki, dzięki czemu we wschodniej części placu powstanie parking na ok. 60 samochodów z miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych.

Część placu przed wejściem głównym zmieni się w deptak. Znikną wysokie krawężniki i wyeksponowana zostanie przestrzeń z zabytkowym parowozem znajdującym się przy opolskim dworcu. W przetargu na modernizację dworca wystartowało sześć firm.

„Najlepszą ofertę złożyła firma Budobratex z Legnicy, która ma na swoim koncie modernizację dworca Wrocław Leśnia i Kłodzko Główne" - powiedział Bartłomiej Sarna. Do tej pory Polskie Koleje Państwowe na Opolszczyźnie zmodernizowały dworzec kolejowy w Brzegu, którego otwarcie nastąpiło na początku tego roku.

Trwają również prace na dworcu kolejowym w Kluczborku, które zakończą się w drugiej połowie 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.