PARTNER PORTALU
  • BGK

14 obietnic rządu dla województwa łódzkiego

  • em    15 lipca 2015 - 08:22
14 obietnic rządu dla województwa łódzkiego
Region łódzki odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce - mówi Kopacz (fot. Łódź/facebook)

Prezentujemy 14 najważniejszych działań rządu dla regionu łódzkiego. "Łódź na nowo staje się symbolem sukcesu" - mówiła premier Ewa Kopacz podczas wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów w tym mieście.
Drugie w historii, po Katowicach, wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów odbyło się w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Premier Ewa Kopacz otwierając obrady mówiła, że dzięki pracowitości, wytrwałości i wyrzeczeniom, Łódź znowu staje się symbolem sukcesu.

"Łódź to miasto wyjątkowe, jest symbolem żywiołowego rozwoju gospodarczego w końcu XIX stulecia; jest też symbolem wielokulturowości, jest wreszcie symbolem polskich osiągnięć w dziedzinie filmu" - podkreśliła szefowa rządu. Jak dodała, region łódzki odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce.

Jakie działania rządu dla województwa łódzkiego?

1. Budowa drogi ekspresowej S14

Województwo łódzkie i Łódź mają szansę stać się jednym z najlepiej skomunikowanych regionów w Polsce. To dzięki decyzji o budowie drogi ekspresowej S14. Budowa drogi może rozpocząć się już w przyszłym roku. Koszt tej inwestycji to 1,8 mld zł.

2. Droga A1 Tuszyn- Częstochowa

Wśród przedsięwzięć planowanych do realizacji w ramach kontraktu terytorialnego dla województwa łódzkiego na lata 2014-2020 znalazła się budowa drogi A1 Tuszyn - Częstochowa, budowa dojazdu do węzła Brzeziny na A1 oraz do węzła Stryków na A2.

3. Rewitalizacja

Nowa perspektywa finansowa UE daje samorządom duże możliwości finansowania działań rewitalizacyjnych. Przewidziano na nie 25 mld zł. Zdecydowana większość, bo aż 22 mld zł będzie pochodzić z programów unijnych (ok. 15 mld zł z regionalnych i 7 mld z krajowych). Pozostałe 3 mld zł to kwota z budżetu państwa i budżety samorządów. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że największym beneficjentem środków na rewitalizację może być właśnie Łódź.

4. Rząd wspiera kandydaturę Łodzi na organizatora EXPO 2022

Premier Ewa Kopacz powołała Komitet Sterujący ds. EXPO 2022. Jego zadaniem będzie koordynacja prac dotyczących ubiegania się o organizację wystawy w Łodzi. Współpraca nieformalna między rządem a władzami Łodzi trwa w tej sprawie od ponad półtora roku. 12 listopada 2013 r. rząd oficjalnie poparł starania Łodzi o organizację EXPO i zadeklarował niezbędne wsparcie organizacji wystawy. Głównym tematem organizowanej w Polsce wystawy ma być rewitalizacja.

5. Łódź siedzibą Narodowego Centrum Kultury Filmowej

W Łodzi powstanie Narodowe Centrum Kultury. Nowa instytucja kultury będzie pełnić funkcje wystawiennicze, edukacyjne i badawcze, które będą przenikać się wzorem najlepszych europejskich instytucji. Będzie więc miejsce do organizacji wystaw i wydarzeń związanych z tematyką filmową, a także bogata oferta warsztatów, kursów i zajęć poświęconych kinematografii i kulturze audiowizualnej. Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie też gromadzić i prezentować dorobek polskich twórców filmowych. Oprócz rozbudowanego archiwum prowadzona będzie też dokumentacja relacji związanych z powstawaniem filmów w formie "historii mówionych" z rejestracją wideo (historia kina) lub reportażu z planu filmowego (najnowsze produkcje).

6. Wsparcie w dostępie do mieszkań

Podczas wyjazdowego posiedzenia w Łodzi, Rada Ministrów zapoznała się z informacją ministra infrastruktury i rozwoju na temat rządowych propozycji ułatwiających realizację potrzeb mieszkaniowych, w tym zwiększających dostępność mieszkań pod wynajem.×
KOMENTARZE (2)

  • dajan55, 2015-07-15 14:21:56

    Do ...: My już wszystkie partie przeżyliśmy - nie przypominam sobie cudu przy rządach nawet tej jedynej !?.
  • ..., 2015-07-15 10:44:28

    Tysiącletnia koalicja PO-PSL tysiące razy jeszcze obieca...