PARTNER PORTALU
  • BGK

141 mln zł z UE na budowę węzła

  • PAP    18 października 2010 - 17:33
141 mln zł z UE na budowę węzła

Ponad 141 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie budowy węzła Łopuszańska-Kleszczowa w stolicy. To część modernizacji Al. Jerozolimskich.
W poniedziałek umowę na finansowanie budowy węzła podpisali przedstawiciele m.st. Warszawy i Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wartość projektu to 191 mln zł.  "Węzeł Łopuszańska-Kleszczowa to pierwszy w historii miasta projekt współfinansowany z Funduszu Spójności" - poinformował cytowany w komunikacie dyrektor Biura Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy Michał Olszewski. 

"Tym projektem zakończymy przebudowę jednej z największych arterii komunikacyjnej miasta - Al. Jerozolimskich. Całość tego przedsięwzięcia była objęta unijnym dofinansowaniem. Łącznie były to trzy oddzielne projekty. Dwa z nich zostały już rozliczone, ten zaś zostanie rozliczony do połowy 2012 roku" - podkreślił.

Łącznie na całość modernizacji Al. Jerozolimskich od Ronda Zesłańców Syberyjskich do węzła Łopuszańska zostanie wydane niemal 310 mln zł, z czego 187 mln zł pokryje Unia Europejska.

Przebudowa węzła Alej Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne ma usprawnić ruch na trasie wylotowej z Warszawy. Według wyliczeń władz miasta, modernizacja pozwoli na ograniczenie liczby wypadków w tym miejscu o 70 proc. Obecnie przez skrzyżowanie przejeżdża w ciągu doby 29 tys. samochodów; po zakończeniu przebudowy ma być to 107 tys. pojazdów.

Węzeł ma składać się z estakad o łącznej długości 3,4 km, tworzących trzypoziomowe skrzyżowanie z wyspą centralną. W ramach projektu mają powstać także chodniki i ścieżki rowerowe, a także przystanki autobusowe z zatokami postojowymi i wiatami.

Czytaj też:

Będzie mniej przetargów na drogi 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.