PARTNER PORTALU
  • BGK

15 zezwoleń w łódzkiej strefie

  • PAP    27 grudnia 2012 - 09:08
15 zezwoleń w łódzkiej strefie

15 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej wydała w 2012 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Firmy, które je otrzymały, mają zainwestować ok. 638 mln zł oraz utworzyć 515 nowych miejsc pracy i utrzymać dotychczasowe 572 miejsca. Jak poinformował rzecznik strefy Marcin Kwintkiewicz, wszystko wskazuje na to, że do końca roku wydane będą jeszcze kolejne dwa zezwolenia. Firmy te zadeklarowały zainwestować kolejne 50 mln zł, a pracę w nich znajdzie jeszcze 210 osób.

Rzecznik poinformował również, że w przyszłym roku ŁSSE ma szansę powiększyć swój obszar z dotychczasowych 1276 ha do 1298 ha. Stanie się tak dzięki m.in. włączeniu do strefy terenów prywatnych, na których siedem firm chce zainwestować w sumie ponad 300 mln zł.

Największą inwestycją, na jaką firma uzyskała w tym roku zezwolenie na działalność w ŁSSE, jest budowa fabryki produkującej artykuły żywnościowe w podstrefie w Kutnie. Spółka UMA Investments zainwestować ma w budowę zakładu ponad 225 mln zł oraz stworzyć minimum 40 nowych miejsc pracy. Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę 2015 roku.

Czytaj też: Łódzka strefa czwarta na świecie

Będzie to druga kutnowska inwestycja spółki UMA Investments. Pierwsze zezwolenie na działalność w ŁSSE spółka otrzymała w 2007 roku. Zgodnie z nim buduje w Kutnie zakład produkujący płatki zbożowe. Ta inwestycja kosztować ma niemal 190 mln zł, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie 100 osób. Zgodnie z zezwoleniem inwestycja ma powstać do końca 2013 r.

Wśród firm, które w tym roku otrzymały zezwolenia, znalazły się jeszcze m.in. spółka Beef-Beef, produkująca mięso wołowe. W podstrefie Kutno spółka zamierza wybudować za co najmniej 69,5 mln zł zakład przetwórstwa mięsa. Inwestycja obejmuje budowę hali produkcyjnej oraz uruchomienie linii produkcyjnych: do uboju, rozbioru mięsa i pakowania próżniowego. Mają też powstać chłodnie. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć co najmniej 105 osób.

Za 50 mln zł czołowy polski producent płytek ceramicznych oraz dekoracji ceramicznych i szklanych Ceramika Paradyż, w podstrefie w Tomaszowie Mazowieckim, planuje utworzyć nowoczesne Centrum Handlowo-Logistyczne i Wsparcia Sprzedaży z magazynem wysokiego składowania oraz systemem kompletacji i wysyłki wyrobów gotowych.

Kolejną firmą, która otrzymała zezwolenie na działalność w strefie jest spółka Colex, która za 38 mln zł w Konstantynowie Łódzkim wybuduje nowy zakład specjalizujący się w produkcji koncentratów barwiących dla przemysłu tworzyw sztucznych. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć 20 osób. Spółka Colex od sierpnia 2011 r. jest częścią grupy Clariant. Grupa posiada ponad 100 firm na całym świecie i zatrudnia ponad 22 tys. pracowników.

Prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński przypomniał, że najważniejszym zadaniem strefy jest tworzenie nowych miejsc pracy oraz przyciąganie kolejnych inwestorów. Zwrócił jednak uwagę, że kryzys i ogromna konkurencja wymusza na ŁSSE aktywne działania i szukanie nowych pomysłów.

Dlatego po raz pierwszy w historii ŁSSE zdobyła dofinansowanie unijne i to aż dla trzech swoich projektów. Realizacja pierwszego z nich „Łódzkie - Strefa Biznesu Szyta na Miarę" zakończyła się w tym roku. Dwa pozostałe będą realizowane w 2013 roku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.