PARTNER PORTALU
  • BGK

150 mln zł na przebudowę ulic na obwodnicy Olsztyna

  • PAP    10 kwietnia 2014 - 18:43

150 mln zł będzie kosztować przebudowa ulic dojazdowych do węzła Wschód na planowanej budowie obwodnicy Olsztyna. Obwodnica stolicy Warmii i Mazur ma zostać wybudowana do końca 2017 roku a jej koszt szacowany jest na 1,4 mld zł.
W czwartek w Olsztynie podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji dotyczącej przebudowy istniejących ulic i budowy nowych, które przyłączą układ komunikacyjny do jednego z trzech węzłów na południowej obwodnicy Olsztyna.

Plany przebudowy ulic wyprowadzących ruch z miasta na obwodnicę w węźle Wschód ma przygotować do końca listopada Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska. Koszt przygotowania tej dokumentacji to 1,7 mln zł.

Jak powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz pieniądze na budowę układu ulic do węzła Wschód mają pochodzić już z nowego unijnego budżetu na lata 2014-20. "Będziemy składać wnioski o współfinansowanie tej inwestycji z programu Polski Wschodniej. W kolejnych etapach przebudowywane będą kolejne ulice, które będą wyprowadzać ruch na dwa inne węzły na obwodnicy: Pieczewo i Jaroty"- podkreślił.

Pierwszy etap obejmie przebudowę ulic Towarowej, Stalowej, Budowlanej i Leonharda o łącznej długości 6 kilometrów. Są one położone w dzielnicy przemysłowej i inwestycyjnej Olsztyna. W pobliżu znajdują się hale koncernu oponiarskiego Michelin. W najbliższych latach na tym terenie ma powstać elektrociepłownia dla Olsztyna oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. W tym miejscu znajdują się także tereny Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz obszary inwestycyjne należące do Agencji Nieruchomości Rolnych.

Same węzły: Wschód, Pieczewo i Jaroty także obwodnicę Olsztyna będzie finansować już nie samorząd, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie GDDKiA przeprowadza przetargi na budowę trasy. Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, łącząc się na południu z drogą krajową nr 51 i na zachodzie i na wschodzie z drogą krajową nr 16 na Wielkie Jeziora Mazurskie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.