PARTNER PORTALU
  • BGK

155 mln zł za stadion w Lublinie

  • PAP    22 października 2013 - 17:06
155 mln zł za stadion w Lublinie

- Stadion miejski w Lublinie - z widownią na 15,5 tys. miejsc - jest już wybudowany w stanie surowym. Inwestycja ma być ukończona w połowie 2014 r. Budowa stadionu ma kosztować ok. 155 mln zł, z czego ponad 67 mln zł pokryje dotacja z funduszy unijnych.
We wtorek zgodnie ze zwyczajem budowlanym zawieszono wiechę symbolizującą ukończenie etapu budowy obiektu do stanu surowego.

"To jedna z najważniejszych inwestycji w zakresie infrastruktury sportowej. Ten stadion ma służyć całemu regionowi" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Prace budowlane wykonuje firma Budimex. Budowę stadionu rozpoczęto w grudniu ub. roku. W nadchodzącym sezonie zimowym mają być wykonywane prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Obiekt ma być gotowy do użytkowania na koniec czerwca 2014 r.

Czytaj tez: Wybudują stadion w Lublinie

Stadion miejski w Lublinie na zadaszonych trybunach ma pomieścić 15,5 tys. widzów. W budynku przy trybunach i pod nimi będą zlokalizowane różne pomieszczenia: administracyjne, socjalne, szatnie, sale do ćwiczeń. Projekt przewiduje też wyposażenie obiektu w bieżnię tartanową (do zawodów lekkoatletycznych) i treningową. Obok stadionu będą dwa boiska treningowe - jedno o nawierzchni z trawy syntetycznej, a drugie - z trawy naturalnej. Wokół bryły stadionu mają powstać parkingi na ponad tysiąc samochodów.

Stadion powstaje w sąsiedztwie dużego parku. Dogodny dojazd do nowego stadionu ma zapewnić planowana przebudowa układu komunikacyjnego w tym rejonie.

Stadion będzie służył nie tylko sportowcom, ale też mają być na nim urządzane koncerty i inne imprezy kulturalne.

Żuk podkreślił, że stadion powstaje w nieodległym sąsiedztwie Targów Lubelskich oraz budowanego basenu olimpijskiego i planowanej budowy hali lodowej. "Tworzymy tutaj, w dolinie Bystrzycy, obszar rekreacji i odpoczynku" - dodał.

Stadion powstaje na terenie po zlikwidowanej cukrowni w Lublinie, w pobliżu rzeki Bystrzycy. Miasto za przejęcie prawa użytkowania wieczystego 18 ha terenu przy ul. Krochmalnej zapłaciło Krajowej Spółce Cukrowej 9,5 mln zł.

Całkowity koszt inwestycji to 155 mln zł. Ponad 67 mln zł dotacji na ten cel miasto uzyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: