PARTNER PORTALU
  • BGK

16-piętrowy wieżowiec "Bałtyk" w ramach Inwestycji Polskich

  • PAP    27 czerwca 2014 - 15:32
16-piętrowy wieżowiec "Bałtyk" w ramach Inwestycji Polskich

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w piątek umowę na pierwszy w Polsce projekt finansowany przez program Inwestycje Polskie z udziałem unijnej inicjatywy JESSICA. Za 147 mln zł w centrum Poznania powstanie 16-piętrowy wieżowiec "Bałtyk", a mieszkańcy zyskają nowy plac.
Budowa budynku biurowo-handlowo-usługowego "Bałtyk" ma rozpocząć się w październiku tego roku i potrwa dwa lata. Częścią projektu jest rewitalizacja terenów w centrum Poznania i zagospodarowanie placu po zburzonym w 2003 r. kinie "Bałtyk". W piątek w Poznaniu podpisano umowę między BGK a realizującą inwestycję spółką Sophia.

Jak powiedział wiceprezes BGK Piotr Lasecki, bank zdecydował się współfinansować projekt, bo dzięki inwestycji zrewitalizowany zostanie obszar centralnego węzła komunikacyjnego Poznania.

Według prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego "Bałtyk" ma szansę stać się nową ikoną miasta.

65,8 mln zł na budowę "Bałtyku" będzie pochodziło z kredytu komercyjnego udzielonego przez BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie. 37 mln zł to pożyczka z unijnej inicjatywy JESSICA. Inwestor otrzyma od BGK również odnawialny kredyt obrotowy w wysokości 8,4 mln zł. Pozostałą część pieniędzy wyłoży spółka Sophia. Taki łączony sposób finansowania inwestycji jest korzystny dla inwestora.

"Bałtyk" powstanie obok ronda Kaponiera przy zabytkowym budynku starej drukarni, w którym działa Concordia Design - otwarte w 2011 r. pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. Plac pomiędzy budynkami ma służyć do organizacji imprez plenerowych takich jak koncerty, spektakle, projekcje filmów. Powstaną tam kawiarnie oraz miejsca do rekreacji.

Powołana do realizacji inwestycji spółka uzyskała już pozwolenie na budowę. Projekt biurowca przygotowany został przez holenderskich architektów z pracowni MVRDV. Powierzchnia użytkowa "Bałtyku" wynosić będzie ok. 15 tys. m2. W budynku, oprócz biur, mieścić się też będą kawiarnie, bary, restauracje i hotel.

Celem programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest m.in. rewitalizacja miast. To instrument zwrotnego finansowania inwestycji. JESSICA wdrażana jest ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007-2013. Zarząd województwa przeznaczył na ten program ok. 66 mln euro. Wartość zawartych dotychczas 30 umów pożyczki JESSICA w Wielkopolsce wynosi ok. 310 mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego od 2010 roku pełni rolę tak zwanego Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich, tj. instytucji, która bezpośrednio współpracuje z inwestorami - dla województwa wielkopolskiego, miast na prawach powiatu województwa pomorskiego (Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot) oraz dla Mazowieckiego. Dla tych trzech województw dysponuje kwotą ok. 640 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.