PARTNER PORTALU
  • BGK

170-letni Grzybek odzyska blask

  • PAP    5 sierpnia 2011 - 21:43
170-letni Grzybek odzyska blask

Toruński Grzybek, czyli zabytkowa wiata parkowa, przejdzie kapitalny remont. Oryginalna konstrukcja z drewna liczy sobie prawie 170 lat.
"Obecne prace to już kolejna renowacja Grzybka prowadzona przez miasto. Ostatnio ławeczka była naprawiana i konserwowana na zlecenie gminy w 2004 r., ale po siedmiu latach konieczna jest kolejna interwencja - stara, drewniana konstrukcja, narażona w plenerze na działanie warunków atmosferycznych i akty wandalizmu, jest niestabilna i ma zniszczoną część ozdobnych, drewnianych elementów" - wyjaśniła w piątek rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

Ławeczka pod daszkiem w kształcie grzybka to obiekt charakterystyczny dla architektury parkowej. Toruński Grzybek powstał w 1843 roku i pierwotnie pełnił funkcję przystanku tramwajowego w okolicy obecnego skrzyżowania Alei 500-lecia i ulicy Chopina.

Po 1891 roku został przeniesiony na miejsce nieistniejącego już hotelu Kosmos (dziś Etap), a w drugiej połowie XX wieku na miejsce obecne - skwer koło skrzyżowania ulic Bydgoskiej, ks. Popiełuszki i Alei 500-lecia.

W ramach remontu zostanie wymieniony trzpień Grzybka w celu wzmocnienia konstrukcji. Wykonawca uzupełni też gonty pokrywające daszek i odtworzy tralki pomiędzy ławką a gruntem. Na koniec zabytek zostanie pomalowany. Miasto przeznaczyło na remont obiektu ponad 9 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.