PARTNER PORTALU
  • BGK

170 mln zł na inwestycje drogowe dla Poznania i Konina

  • PAP/EM    16 marca 2017 - 15:41
170 mln zł na inwestycje drogowe dla Poznania i Konina
Najwięcej Poznań chce wydać na budowę bezkolizyjnego węzła ulicy Naramowickiej z ulicą Lechicką (fot. pixabay)

Poznań i Konin decyzją Ministerstwa Rozwoju otrzymają blisko 170 mln złotych ze środków unijnych na inwestycje drogowe - poinformowała na konferencji prasowej wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Wcześniej projekty miast znalazły się na liście rezerwowej.
• Poznań na realizację inwestycji drogowych otrzyma 121 milionów złotych. Zakres projektu obejmuje rozbudowę ulicy Bałtyckiej na odcinku od mostu Lecha do skrzyżowania z ulicą Syrenią.

• Konin uzyska 48 mln złotych unijnej dotacji na rozbudowę skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą Kolską.

• Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przesunęło środki na konkurs w wyniku weryfikacji zapotrzebowania na dofinansowanie unijne inwestycji drogowych i dostępności środków w Programie Infrastruktura i Środowisko.

Poznań i Konin znalazły się w gronie dziewięciu miast, które otrzymają środki unijne na realizację inwestycji drogowych, dzięki czwartkowym decyzjom Ministerstwa Rozwoju. Pozostałe to: Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice (dwie inwestycje), Piotrków Trybunalski, Szczecin, Toruń i Wrocław.

"Rządowi zależy na tym, aby infrastruktura drogowa, która jest bardzo potrzebna mieszkańcom, była jak najlepiej doinwestowana" - powiedziała Maląg.

Poznań na realizację inwestycji drogowych otrzyma 121 milionów złotych. Zakres projektu obejmuje rozbudowę ulicy Bałtyckiej na odcinku od mostu Lecha do skrzyżowania z ulicą Syrenią. Ta inwestycja jest już zakończona i obecnie jest na etapie rozliczania. Ok. 60 mln złotych ma kosztować przebudowa północnej nitki mostu Lecha, którego użytkowanie obowiązuje tylko do końca tego roku.

Najwięcej miasto chce wydać na budowę bezkolizyjnego węzła ulicy Naramowickiej z ulicą Lechicką - to fragment drogi krajowej nr 92. W projekcie zaplanowano na budowę skrzyżowania 120 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 38 mln złotych.

Z kolei Konin uzyska 48 mln złotych unijnej dotacji na rozbudowę skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą Kolską. Projekt przewiduje budowę dwóch niezależnych wiaduktów oraz ronda. W wyniku realizacji zadania przebudowie ulegnie odcinek drogi krajowej o długości 2,5 km.

"To jest bardzo potrzebne, bo natężenie ruchu w tym obszarze Konina jest bardzo duże. To miejsce znajduje się blisko cmentarza, jest niebezpieczne i często dochodzi do kolizji" - powiedział, obecny na konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Czarnecki.

Wojewoda Wielkopolski w czerwcu 2014 r. udzielił zezwolenia na realizację konińskiej inwestycji.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przesunęło środki na konkurs w wyniku weryfikacji zapotrzebowania na dofinansowanie unijne inwestycji drogowych i dostępności środków w Programie Infrastruktura i Środowisko. To największy program operacyjny Unii Europejskiej. Przewiduje 27,5 mld euro wsparcia na transport, energetykę, ochronę środowiska, kulturę i ochronę zdrowia w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.