PARTNER PORTALU
  • BGK

18 firm chętnych do budowy obwodnicy Czarnowąsów

  • bad/PAP    8 września 2015 - 15:58

18 firm chce podjąć się budowy obwodnicy miejscowości Czarnowąsy (Opolskie), jednej ze strategicznych inwestycji woj. opolskiego. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 160 mln zł. Budowa obwodnicy ma się zacząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w roku 2017.
Informację o liczbie oferentów zainteresowanych tą inwestycją podano na wtorkowej konferencji prasowej zarządu woj. opolskiego. Członek zarządu Tomasz Kostuś podkreślił, że jest to największe i najważniejsze zadanie drogowe regionu, które ma być zrealizowane do 2017 r.

Dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki opolskiego urzędu marszałkowskiego Bartłomiej Horaczuk tłumaczył, że obwodnica ta jest przede wszystkim elementem korytarza transportowego północ-południe biegnącego przez Opolszczyznę, a podstawowe kryterium realizacji tej inwestycji związane jest z natężeniem ruchu na tym odcinku, który według badań z 2010 r. wynosił 12 tys. pojazdów na dobę.

Obwodnica ułatwi dojazd do rozbudowywanej Elektrowni Opole

Horaczuk dodał, że w tym roku badanie natężenia ruchu jest powtarzane. "Spodziewamy się, że obecnie ruch okaże się jeszcze większy, niż pięć lat temu" - dodał wyjaśniając, że wynika to m.in. z tego, że "Opole rozwija się mocno w kierunku północnym".

Obwodnica Czarnowąsów ma pomóc także rozwiązać problemy komunikacyjne związane z dojazdem do rozbudowywanej Elektrowni Opole.

Kostuś poinformował na wtorkowej konferencji, że cała inwestycja składać ma się z dwóch części: budowy fragmentu obwodnicy od węzła drogowego przy ul. Sobieskiego do granic miasta Opola i od granicy Opola w stronę Dobrzenia Wielkiego.

Tłumaczył, że aby skoordynować obie części we wtorek sejmik woj. opolskiego podjął uchwałę, która umożliwi realizację tego zadania przez jednego inwestora i jednego wykonawcę. "To milowy krok do tego, by w sposób terminowy tę inwestycję wykonać" - mówił. Dodał, że na podstawie tej uchwały marszałek woj. opolskiego będzie też mógł podpisać umowę z prezydentem Opola na przekazanie przez prezydenta kwoty 8,5 mln zł jako wkładu miasta w inwestycję. Uchwałę ws. przekazania tej kwoty woj. opolskiemu rada miasta Opola podjęła w lipcu.

Kostuś zaznaczył, że procedura przetargowa dotycząca budowy obwodnicy Czarnowąsów trwa. Wyjaśnił, że oferty 18 potencjalnych wykonawców będą teraz oceniane pod względem formalno-prawnym. "Dopiero po takim ich przefiltrowaniu nastąpi drugi etap procedury, gdy zwrócimy się do oferentów o propozycje cenowe" - dodał i zaznaczył, że zarząd woj. opolskiego chciałby, aby wykonawca został wyłoniony najpóźniej do końca października. "Pierwsze prace przy budowie obwodnicy Czarnowąsów powinny się rozpocząć w listopadzie" - dopowiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.