PARTNER PORTALU
  • BGK

19 mln dla łódzkiej Akademii Muzycznej

  • PAP    30 listopada 2011 - 17:18
19 mln dla łódzkiej Akademii Muzycznej

Ponad 19 mln zł dofinansowania ze środków unijnych otrzyma Akademia Muzyczna w Łodzi na utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Tak zdecydował zarząd województwa łódzkiego.
Projekt zakłada budowę nowego obiektu wraz z zapleczem przy ul. 1 Maja, w pobliżu głównej siedziby Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta). W nowym ośrodku mieścić się będzie m.in. biblioteka główna i fonoteka oraz Instytut Muzyki Eksperymentalnej ze studiem nagrań i laboratorium dźwiękowym.

Znajdzie się w nim także pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego, sala kameralna oraz pomieszczenia dydaktyczne. Przewidziano również zagospodarowanie otoczenia zabytkowego budynku i utworzenie letniej sceny Akademii Muzycznej.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego, Witolda Stępnia (zabierz głos/oceń marszałka), powstanie ośrodka przyczyni się do wzbogacenia potencjału artystycznego i naukowego uczelni, ale i zasobów kulturalnych regionu.

Rzecznik Akademii Muzycznej Tomasz Król powiedział, że będzie to nie tylko rozbudowa uczelni, ale także unowocześnienie jej oferty dydaktycznej.

- Tu będzie ośrodek badania nad dźwiękiem, co wiąże się z nowoczesną aparaturą. Poza tym będziemy prowadzić dokumentację muzyczną tego, co się działo na przestrzeni poprzedniego stulecia. To będzie naszym obowiązkiem, żeby to gromadzić i udostępniać łodzianom - powiedział Król. Nowy budynek powiększy także bazę lokalową uczelni, której w głównej siedzibie brakuje np. sal do ćwiczeń dla studentów.

Przetarg na budowę ośrodka wygrała firma Mostostal, a jego projekt opracowała Pracownia Architektury Formart. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 29,5 mln zł, z czego niemal 19,2 mln zł pochodzić będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2014 roku.

To nie jedyna inwestycja realizowana przez łódzką Akademię Muzyczną. Trwa bowiem budowa nowoczesnej sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej w Łodzi. W tym budynku znajdzie się m.in. sala koncertowa z widownią dla 250 osób i estradą dla 80-osobowej orkiestry i 80-osobowego chóru. Scena będzie wyposażona w kanał orkiestrowy i kurtynę niezbędną podczas spektakli operowych oraz innych przedstawień wydziału wokalno-aktorskiego uczelni.

Będą także sale prób dla orkiestry i chóru, garderoby z zapleczem sanitarnym, pomieszczenia dydaktyczne i socjalne przystosowane dla sekcji rytmiki, sale ćwiczeniowe i studio nagrań. Budynek będzie przystosowany dla potrzeb osób niepełnoprawnych, w tym także dla osób niedosłyszących.

Wartość tego projektu to niemal 43 mln zł, z czego ponad 29 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostała kwota to wkład własny, który Akademia otrzymuje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie tej inwestycji przewidziane jest na wiosnę 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.