PARTNER PORTALU
  • BGK

19 w przetargu na Centrum Kongresowe w Krakowie

  • PAP    2 marca 2011 - 17:25
19 w przetargu na Centrum Kongresowe w Krakowie

19 firm i konsorcjów zgłosiło się do pierwszego etapu przetargu na budowę Centrum Kongresowego w Krakowie. Inwestycja o wartości około 360 mln zł ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2014 roku.
Od jesieni ubiegłego roku trwa budowa ścian szczelinowych, czyli fundamentów pod gmach. Zgodnie z planami, ta część inwestycji ma potrwać do połowy tego roku.

Wraz z zakończeniem budowy fundamentów, miasto chciałoby rozpocząć realizację samej bryły Centrum Kongresowego. Do pierwszego etapu przetargu na jej wykonawcę zgłosiło się 19 firm i konsorcjów.

"Do drugiego etapu zostanie dopuszczonych siedem ofert, a spośród nich zostanie wybrana ta najbardziej atrakcyjna" - poinformowała w środę z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji Anna Biziorek.

Gmach, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2014 roku. W zamierzeniu projektantów stanie się on nową "ikoną architektoniczną" miasta.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw.

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą mogły pomieścić 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Zaawansowanie gmachu w takich dziedzinach jak aranżacja i układ sal, czy ich akustyka spowodowały, iż projektanci będą konsultować te zagadnienia z najlepszymi na świecie specjalistami.

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych parkingów naziemnych i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal autobusowy i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

W sumie cała inwestycja szacowana jest na około 360 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało 20 mln euro unijnego dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Jest to jedna z najdroższych inwestycji spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków w ramach tego programu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.