PARTNER PORTALU
  • BGK

2 miliony na rozwój w Oświęcimiu

  • PAP    12 sierpnia 2010 - 18:32

Około 2 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego trafi w tym roku na inwestycje w Oświęcimiu - podało w czwartek biuro prasowe wojewody małopolskiego. Ogółem region oświęcimski otrzyma 5,9 mln zł.
Wojewoda małopolski Stanisław Kracik podpisał aneksy do Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR). Dotyczą one realizowanych w bieżącym roku inwestycji w Oświęcimiu. Z OSPR trafi na ten cel około 2 mln zł.

- Aneksy dotyczą odnowy i adaptacji historycznych budynków. Byłe Okręgowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego remontować i adaptować będzie miasto Oświęcim, natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu zajmie się odnową i adaptacją byłego obiektu magazynowego Zakładów Przemysłu Tytoniowego. Miasto Oświęcim otrzyma na inwestycję 0,5 mln zł, natomiast PWSZ 1 mln zł. Pół miliona trafi też na budowę oświęcimskiego Centrum Edukacyjno-Sportowego - powiedziała Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody.

Przedwojenne budynki podczas niemieckiej okupacji należały do kompleksu obozowego Auschwitz. Budynek dawnego Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie, w czasie wojny tak zwany Lagerhaus, służył Niemcom jako magazyn kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. W byłym magazynie Zakładów Przemysłu Tytoniowego, podczas okupacji zwanym Unterkunftsgebaeude, Niemcy zlokalizowali między innymi: biura SS, drukarnię i magazyn.

Ogółem w tym roku w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego region oświęcimski otrzyma 5,9 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Planowano też rewitalizację starówki, utworzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ośrodka edukacyjnego.

W 2002 roku Rada Ministrów przyjęła drugą część dokumentu, na lata 2003-2006. Trzecia obowiązuje do 2011 roku. Przeznaczonych na nią zostało 30 mln zł. Z funduszy w ramach III etapu OSPR sfinansowane zostaną inwestycje, które przyczynią się do uporządkowania i zagospodarowania okolicy muzeum, poprawy dostępności komunikacyjnej Oświęcimia, rozwoju działalności edukacyjnej na poziomie szkolnictwa wyższego i poprawy atrakcyjności turystycznej rejonu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • duck, 2010-08-13 10:42:59

    Nie są to środki na rozwój tylko na odnowę i renowacją obiektów o charakterze zabytkowym. Z artykułu nie wynika jakie jest powiązanie pomiędzy przeznaczeniem środków, a rozwojem miasta. Co ma być w tych obiektach?