PARTNER PORTALU
  • BGK

20 zezwoleń w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

  • PAP/JL    4 stycznia 2016 - 09:00
20 zezwoleń w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Nakłady inwestycyjne w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wyniosą w 2016 r. w sumie niemal 240 mln zł. Fot. ARP.pl

Utworzenie prawie 420 nowych miejsc pracy zadeklarowali inwestorzy, którzy otrzymali w 2015 r. 20 zezwoleń na działalność w strefie. Nakłady inwestycyjne wyniosą w sumie niemal 240 mln zł.
– Jestem zadowolony z tych danych – mówi dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Maciej Ślęzak. Agencja zarządza tarnobrzeską strefą.

Dyrektor podkreśla, że w planach na miniony rok było przyznanie 15 zezwoleń.

Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne są już trzy razy większe niż 11 lat temu. Polski kapitał wciąż w mniejszości?

– Plan udało się wykonać z nadwyżką, a już mam przygotowane kolejne projekty, które mam nadzieję, zakończą się zezwoleniami w pierwszym miesiącu 2016 r. – dodaje dyrektor Ślęzak.

Z przyznanych w 2015 roku 20 zezwoleń 8 to reinwestycje, pozostałe otrzymali nowi inwestorzy w strefie. Najwięcej zezwoleń otrzymały firmy z branży spożywczej i metalowej.

Wśród firm, które zainwestują w strefie, jest m.in. Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych Piotrowice II. Firma za blisko 8 mln zł zamierza uruchomić produkcję granulatów zawierających głównie wypełniacze mineralne własnej produkcji, są one później wykorzystywane w dalszym procesie przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Spółka Datra z Bielska-Białej – w podprzemyskiej gminie Orły – planuje wybudować zakład produkujący soki z owoców i warzyw. Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł, pracę znajdzie ponad 80 osób.

Z kolei firma Materialise rozbuduje istniejący już zakład produkcyjny w podstrefie Wrocław Kobierzyce, gdzie produkować będzie m.in. wyroby z tworzyw sztucznych w technologii 3D.

W przemyskiej podstrefie zainwestuje natomiast spółka Eurosystem Pro. Firma zbuduje nową halę produkcyjną wraz z linią technologiczną; produkowane tam będą m.in. pokrycia dachowe.

Ślęzak zaznacza, że strefa powiększyła się w 2015 roku o 66 ha. Nowe tereny zostały objęte strefą m.in. w Radomiu, Jaśle, Tarnobrzegu i Łapach na Podlasiu.

– W 2016 roku także chcemy poszerzyć obszar strefy o kolejne tereny. W planach mamy pozyskać nowe tereny w podstrefach m.in. w Przemyślu i Radomiu. Zamierzamy również przygotować strategię budowy nowych hal produkcyjnych pod wynajem – podkreśla dyrektor Ślęzak.

W minionym roku ARP wybudowała taką halę w podstrefie w Stalowej Woli, która została już wynajęta przedsiębiorcy.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan powstała w 1997 r. Od początku istnienia strefy wydano 305 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły w niej ponad 8,16 mld zł. Dzięki strefie powstało do tej pory ponad 25,3 tys. nowych miejsc pracy.

Całkowita powierzchnia strefy wynosi ponad 1743 ha. Podstrefy TSSE są się w województwach m.in. dolnośląskim, lubelskim i mazowieckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.