PARTNER PORTALU
  • BGK

200 mln zł w łódzkiej strefie

  • PAP    9 listopada 2011 - 09:28
200 mln zł w łódzkiej strefie

Cztery firmy – Indesit, ABB, Serioplast oraz Eko-Kartex – otrzymają zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zainwestują łącznie ponad 200 mln zł i stworzą 379 nowych miejsc pracy. Największą inwestycję planuje firma Indesit Company, która wybuduje w Łodzi dwa nowe zakłady – fabrykę okapów kuchennych i fabrykę komponentów plastikowych.

„W przypadku okapów będzie to pierwsza tego typu fabryka koncernu, bo do tej pory firma nie produkowała tych urządzeń. Komponenty plastikowe będą wytwarzane na potrzeby istniejących zakładów” – poinformował PAP w środę rzecznik prasowy ŁSSE Marcin Kwintkiewicz.

Nowe zakłady powstaną na terenach należących do firmy w pobliżu dwóch już istniejących w tym mieście fabryk: kuchenek i lodówek. Indesit deklaruje utworzenie ponad 250 nowych miejsc pracy, docelowo jednak ta liczba w przeciągu kolejnych lat może być nawet dwukrotnie większa. Wartość inwestycji to ok. 30 mln euro, czyli ponad 100 mln złotych. Firma przewiduje, że produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

Indesit Company jest jednym z czołowych europejskich producentów i dystrybutorów dużego sprzętu AGD. W Polsce działa od 1992 roku. Posiada cztery zakłady produkcyjne, dwa w Łodzi (fabryki kuchenek i lodówek) i dwa w Radomsku (fabryki zmywarek i pralek). Łącznie zatrudnia w nich ok. 3500 osób. Dotychczasowe inwestycje koncernu w Polsce to ponad 250 mln euro.

Natomiast koncern ABB za 52,5 mln zł planuje rozbudowę i podwojenie powierzchni fabryki silników elektrycznych w Aleksandrowie Łódzkim. Chce także stworzyć 35 nowych miejsc pracy.

W nowej części zakładu produkowane będą nowoczesne silniki o wyższej klasie sprawności elektrycznej. Rozbudowa fabryki o 10 tys. m. kw. oraz uruchomienie nowej przestrzeni produkcyjnej zaplanowane jest na przyszły rok. W ciągu ostatnich czterech lat firma ABB wybudowała dwie fabryki w Aleksandrowie Łódzkim na terenie ŁSSE. Łączne zainwestowała ponad 150 mln zł i zatrudnia ponad 220 osób.

Jak poinformował Kwintkiewicz w podstrefie Kutno ŁSSE zainwestuje firma Serioplast Poland. Spółka zamierza wybudować zakład produkcyjny wytwarzający opakowania z tworzyw sztucznych dla przemysłów: farmaceutycznego, chemicznego i spożywczego. Inwestycja ma kosztować ponad 36 mln zł, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie co najmniej 66 osób. Będzie to 17. zakład produkcyjny wchodzący w skład Grupy Serioplast, która ma swoje fabryki m.in. we Włoszech, Francji, na terenie Niemiec, na Węgrzech i w Słowacji.

W Podstrefie Radomsko ŁSSE firma Eko-Kartex chce wybudować hale produkcyjne i magazynowe z wydzieloną częścią administracyjno-biurową oraz zakupi linie technologiczne do produkcji opakowań tekturowych. Planowana inwestycja kosztować będzie 4 mln zł, a zatrudnienie znajdzie co najmniej 10 nowych pracowników.

Od początku tego roku zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ŁSSE otrzymało w sumie już 16 firm, które zainwestują prawie 687 mln zł. Inwestorzy planują utworzyć 825 nowych miejsc pracy i utrzymać 2600 już istniejących.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.