PARTNER PORTALU
  • BGK

22 mln na modernizację sortowni w Grudziądzu

  • PAP    13 kwietnia 2012 - 16:49
22 mln na modernizację sortowni w Grudziądzu

- Kosztem ponad 22 mln zł zostanie w tym roku zmodernizowana sortownia odpadów na terenie wysypiska w Zakurzewie, obsługującego Grudziądz. Większość potrzebnych pieniędzy miasto dostanie z funduszy unijnych.
Jak poinformował Krzysztof Dąbrowski, prezes Miejskich Wodociągów i Oczyszczania w Grudziądzu (zabierz głos/oceń prezydenta), umowa podpisana z niemieckim wykonawcą dotyczy m.in. dostawy nowych elementów sortowni, ich montażu oraz rozruchu, a także przeszkolenia pracowników. Wykonawca musi zrealizować zamówienie do końca stycznia 2013 r., za co otrzyma ponad 22,1 mln zł.

Inwestycja jest elementem realizowanego przez MWiO w Grudziądzu projektu modernizacji całego składowiska odpadów w Zakurzewie. Oprócz modernizacji sortowni odpadów obejmuje on również budowę nowych obiektów technologicznych, wraz z kwaterą składowania, i montaż instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Wszystkie inwestycje pozwolą na bezpieczne użytkowanie składowiska jeszcze przez wiele lat. Odzyskiwanie części surowców wtórnych i kompostowanie odpadów biologicznych oznacza, że miasto nie będzie musiało w najbliższym czasie planować budowy nowego składowiska.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 62,2 mln zł, z czego ok. 70 proc. (ponad 35 mln zł) to pomoc z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Schizo, 2012-04-16 12:10:15

    Nie można zrozumieć tego kraju... W założeniach do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach można przeczytać, że zamiast rozwijania selektywnej zbiórki "u źródła", która powinna być podstawą nowoczesnej gospodarki odpadami domowymi „NIEKIEDY PODEJMOWANO BUDOWĘ SORTOWNI ...ODPADÓW ZMIESZANYCH JAKO SAMODZIELNEJ INSTALACJI DO ODZYSKU SUROWCÓW WTÓRNYCH, CO JEST TECHNOLOGICZNIE NIEUZASADNIONE, BOWIEM FRAKCJA SUROWCA UZYSKANA PRZY SORTOWANIU ODPADÓW ZMIESZANYCH WYNOSI OK. 8 % I NIE STANOWI ZNACZĄCEGO UDZIAŁU. Przyjmowano jako zasadę jak największy rozmiar oczka sita, tak aby frakcja podsitowa stanowiła jak największą masę. Frakcja podsitowa jest bowiem wykorzystywana na składowisku odpadów do przysypki w procesie odzysku R14, a więc przedsiębiorca nie ponosi za nią żadnych opłat. To, że w tak uzyskanej frakcji jest ponad 30 % odpadów ulegających biodegradacji nie ma dla przedsiębiorców żadnego znaczenia". Teraz czytam, że mimo tej ostrej krytyki „Kosztem ponad 22 mln zł zostanie w tym roku zmodernizowana sortownia odpadów na terenie wysypiska w Zakurzewie, obsługującego Grudziądz. Większość potrzebnych pieniędzy miasto dostanie z funduszy unijnych”. --- Nie wie prawica co pisze lewica, czy też odwrotnie? CZY W OGÓLE LECI Z NAMI JAKIŚ PILOT?  rozwiń