PARTNER PORTALU
  • BGK

23 mln zł na renowację zabytków w Łodzi

  • PAP    18 kwietnia 2011 - 16:39

Za 23 mln zł samorząd województwa wyremontuje w Łodzi dwa zabytkowe obiekty
Są to: neorenesansowa willa fabrykanta Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki oraz budynek dawnego Banku Przemysłowego przy ul. Roosevelta. Samorząd województwa, który jest właścicielem willi, przeznaczył na jej renowację 13 mln zł; prawie 4 mln zł będzie pochodziło z UE - w budynku swoją siedzibę będzie miał m.in. departament zajmujący się funduszami unijnymi. - Po przeprowadzeniu prac pod okiem konserwatora zabytków obiekt zmieni swój charakter. Znajdzie się w nim także Centrum Obsługi Przedsiębiorców i Centrum Informacji Turystycznej Województwa Łódzkiego - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa Witold Stępień.

To jeden z dwóch zabytkowych obiektów, które odrestauruje samorząd województwa. Drugi to budynek dawnego Banku Przemysłowego przy ul. Roosevelta, w którym obecnie mieści się Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Na jego renowację, która ma się zakończyć na początku 2013 roku, władze regionu chcą przeznaczyć ponad 10 mln zł.

W Łódzkiem od ubiegłego roku funkcjonuje finansowany przez regionalny samorząd Program Ochrony Zabytków. W ubiegłym roku przyznano w sumie 2 mln zł dotacji na ponad 20 projektów renowacji i konserwacji zabytków. W tym roku na ten cel w budżecie zagwarantowano 2,5 mln zł, a zgłoszono 120 wniosków. Do końca maja ma być wiadomo, które projekty otrzymają samorządowe wsparcie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.