PARTNER PORTALU
  • BGK

25 mln dla małych lotnisk

  • KB    16 czerwca 2010 - 18:52
25 mln dla małych lotnisk

Zarząd województwa śląskiego ogłosił konkurs na wsparcie rozwoju lotnisk lokalnych. Na ten cel przeznaczy 25 mln zł.
W tym roku 5 mln zł można pozyskać na projekty rozwoju tzw. infrastruktury okołolotniskowej, czyli parkingi oraz drogi łączące lotnisko z siecią transportu kołowego i szynowego regionu.

O wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego w województwie śląskim, na terenie których zlokalizowane są lotniska lokalne.

- Istniejące w regionie lotniska lokalne powinny stanowić uzupełnienie dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice" w Pyrzowicach. Spójna sieć lotnisk lokalnych, pokrywająca obszar całego województwa, spowoduje znacznie większą dostępność transportu lotniczego i zapewni szybki i bezpośredni dostęp do wielu miejsc w Europie i na świecie. Konkurs jest instrumentem wsparcia rozwoju lotnisk tej rangi - powiedział marszałek Bogusław Śmigielski.

Podstawą wsparcia finansowego dla małych lotnisk w regionie jest „Koncepcja Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie wspierania rozwoju sieci lotnisk lokalnych", przyjęta przez zarząd województwa 11 czerwca 2010 roku. Koncepcja będzie realizowana przez 5 lat.

Szacuje się, iż łączna pula środków w tym czasie wyniesie ok. 25 mln zł (po 5 mln zł na rok). Ostateczna i coroczna wielkość wsparcia samorządu województwa śląskiego może być zmienna i zależeć będzie od kwoty przyznawanej na realizację Koncepcji w budżecie Województwa.

Obecnie w rejestrach Urzędu Lotnictwa Cywilnego z terenu województwa śląskiego, poza MPL „Katowice" w Pyrzowicach, zostały zapisane lotniska: Aleksandrowice koło Bielska-Białej, Gliwice, Gotartowice koło Rybnika, Katowice Muchowiec, Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Rudniki koło Częstochowy, Kaniów koło Czechowic-Dziedzic.

Wszystkie lotniska posiadają dogodne położenie względem centrów miast, w okolicach których są zlokalizowane. Szacowany maksymalny czas dojazdu do centrów miast z lotnisk wynosi 10 - 15 minut. Infrastruktura lotnisk jest w większości przypadków stosunkowo dobrze rozbudowana. Wszystkie lotniska posiadają na swoim terenie hangar oraz różnego rodzaju zabudowania portu lotniczego oraz stację paliw. Problemem natomiast jest brak miejsc noclegowych oraz budynków kontroli lotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.