PARTNER PORTALU
  • BGK

25 mln zł na odbudowę dróg po powodzi

  • PAP    24 września 2010 - 14:08
25 mln zł na odbudowę dróg po powodzi

Osiem powiatów i dziewiętnaście gmin województwa świętokrzyskiego ma promesy dotacyjne na odbudowę dróg zniszczonych podczas powodzi. Dotacja na łączną kwotę 24 mln 700 tys. zł pochodzi ze środków MSWiA.
Promesy wręczyła samorządowcom wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.

Otrzymane pieniądze samorządy muszą wykorzystać do końca 2010 r. Przy rozliczaniu nie jest konieczny wkład własny gmin i powiatów. Dotacje - w uzasadnionych przypadkach - można wykorzystać na remonty dróg zniszczonych przez wodę w 2008 i w 2009 r. lub wykorzystywanych w tegorocznej powodzi jako np. objazdy zalanych tras. W takim wypadku gminy będą partycypowały w remoncie przy 20-proc. wkładzie własnym, wymagana jest także zgoda wojewody na inwestycję.

Wśród powiatów największą promesę otrzymały powiaty: sandomierski i staszowski - po 3 mln zł oraz buski - 1,5 mln zł. Wśród gmin, 3 mln zł otrzymał Sandomierz, 1,5 mln zł - Połaniec, 1 mln zł - Łubnice.

Jak powiedziała wójt Łubnic Anna Grajko, w gminie po powodzi trzeba naprawić ponad 70 km dróg. "Mamy rozstrzygnięty przetarg na 16 odcinków dróg o łącznej długości ok. 20 kilometrów. Otrzymane dziś pieniądze, jak i dwa miliony złotych z poprzedniej promesy, na pewno wykorzystamy w stu procentach" - dodała Grajko.

Starosta sandomierski Stanisław Masternak podkreślał, że w szczególnie złym stanie są drogi w sześciu gminach powiatu, na których woda stała ponad sześć tygodni. Remontu wymaga ok. 15 km dróg powiatowych. "Byłby komfort, gdyby te pieniądze można było wykorzystać także w przyszłym roku. Wtedy zrobilibyśmy remonty za dużo mniejsze pieniądze. Firmy na naszym terenie są obłożone zamówieniami, w jednej z gmin nikt nie zgłosił się do przetargu" - mówił starosta.

Według szacunkowych danych, w wyniku majowej i czerwcowej powodzi w województwie świętokrzyskim podtopionych i zalanych zostało ok. 400 km dróg, 3,5 tys. budynków mieszkalnych i ponad 12 tys. gospodarstw. Straty oszacowano na prawie miliard złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.