PARTNER PORTALU
  • BGK

25 mln zł zdobył Rybnik na drogi

  • PAP    17 czerwca 2011 - 13:26
25 mln zł zdobył Rybnik na drogi

Prawie 25 mln zł dostał Rybnik na inwestycje w drogi prowadzące m.in. do powstającej w regionie autostrady A1 oraz na projekt rybnickiego odcinka tzw. drogi regionalnej z Raciborza do Pszczyny.
Łączny koszt tych przedsięwzięć – ujętych w jednym zadaniu „Usprawnienie i integracja układu komunikacyjnego w Subregionie Zachodnim” – przekroczy 48,7 mln zł.

Umowę na ich dofinansowanie w wysokości 50 proc. podpisali: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i prezydent Rybnika Adam Fudali (zabierz głos/oceń prezydenta). Dofinansowanie pochodzi ze środków dotacji celowej budżetu państwa.

„Te inwestycje poprawią w sposób dość zdecydowany komunikację w naszym mieście” – ocenił Fudali.

Najbardziej widocznym w terenie przedsięwzięciem będzie przebudowa dwukilometrowego odcinka ul. Raciborskiej, którą wiedzie droga nr 935 – od przebudowanego już wiaduktu do odcinka modernizowanego w latach 2010-2011.

Zupełnie nowym odcinkiem będzie liczący 2,3 km łącznik ulic Tkoczów i Małachowskiego. „Ta droga będzie prowadzić do węzła autostrady A1 w Świerklanach” – wyjaśnił Fudali. Pozostałe inwestycje – to przebudowy kilkusetmetrowych odcinków trzech ważnych ulic: Budowlanych, Podmiejskiej oraz Niepodległości.

Częścią przedsięwzięcia będzie też zamówienie dokumentacji technicznej dla rybnickiego odcinka tzw. drogi regionalnej z Raciborza do Pszczyny.

Jak planują rybniccy samorządowcy, zaprojektowanie drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dokonanie uzgodnień, wykonanie podziałów geodezyjnych i uzyskanie pozwolenia na budowę odcinka od granicy z Żorami do węzła z ul. Wodzisławską – wraz z węzłem – będzie kosztowało 3 mln zł.

Fudali wyjaśnił w piątek, że z pięciu zadań inwestycyjnych dwa są już w trakcie realizacji, pozostałe trzy są na etapie rozstrzygnięcia przetargów. „Te środki z dotacji celowej, które dostajemy na ten rok budżetowy, musimy wydać w tym roku” – zaznaczył prezydent Rybnika.

Rybnik należy do miast na prawach powiatów, znajdujących się w krajowej czołówce pod względem pozyskiwania i wykorzystywania zewnętrznych środków, przede wszystkim unijnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.