PARTNER PORTALU
  • BGK

250 mln zł na rekultywację. NFOŚiGW ogłasza nabór wniosków

  • MIW    12 stycznia 2018 - 10:57
250 mln zł na rekultywację. NFOŚiGW ogłasza nabór wniosków
Dofinansowanie można otrzymać m.in. na rekultywację gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą (fot. youtube.com)

Od 15 stycznia można składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski o dofinansowanie działań na rzecz zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin. Do wykorzystania jest w sumie 250 mln zł w formie dotacji i pożyczki. Nabór wniosków prowadzony będzie do 30 listopada 2018 r.
Celem programu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wynikającego z wydobycia kopalin i likwidacji zakładów górniczych poprzez: rekultywację gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą; eliminowanie zagrożeń wynikających z zakresu budowy i użytkowania obiektów budowlanych i wyrobisk górniczych; monitoring stanu środowiska i przeciwdziałanie poważnym awariom w górnictwie.

Czytaj: Ruszają konsultacje społeczne dotyczące Polityki Surowcowej Państwa

Jak informuje NFOŚiGW, dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji (240 mln zł) lub pożyczki (10 mln zł) – do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.

O dotację mogą występować jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, finansowane w całości lub w części ze środków budżetu państwa w formie dotacji podmiotowych i celowych podmioty i instytucje, których działalność regulują przepisy Prawa geologicznego i górniczego; podmioty wskazane w ustawach restrukturyzacyjnych dotyczących górnictwa, a także jednostki powołane do prowadzenia działań ratowniczych w górnictwie.

Z kolei o pożyczkę mogą starać się podmioty i instytucje, których działalność regulują przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze. NFOŚiGW zaznacza, że istnieje możliwość przekwalifikowania wniosków dotacyjnych na pożyczkowe zgodnie z zapisami programu.

Czytaj: Polska jedną strefą ekonomiczną? To szansa dla terenów zdegradowanych

W zeszłorocznym naborze w ramach programu wpłynęło 15 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ok. 49 mln zł. W trakcie oceny formalnej odpadło 5 wniosków na kwotę ok. 9 mln zł. Po pozytywnej ocenie formalnej wnioski przesłane zostały do zaopiniowania do Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego i Ministra Energii. Po uzyskaniu wspomnianych opinii prowadzona jest dalsza ocena w NFOŚiGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Będą nowe złoża surowców, 2018-01-12 11:48:33

    Dotacje na zasypanie dziur w ziemi wychodzą naprzeciw potrzebom... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gminy-maja-problem-zeby-sprzedac-odzyskane-surowce,102308.html