PARTNER PORTALU
  • BGK

285 mln zł na inwestycje w podlaskim

  • PAP    17 lutego 2011 - 14:35
285 mln zł na inwestycje w podlaskim

285 mln zł na inwestycje chce wydać w 2011 roku samorząd województwa podlaskiego. 150 mln zł z tej kwoty to środki z UE - poinformował w czwartek Podlaski Urząd Marszałkowski.
Marszałek województwa Jarosław Dworzański i skarbnik Henryk Gryko przedstawili w czwartek na konferencji prasowej projekt budżetu. W poniedziałek budżet mają przyjąć radni sejmiku województwa podlaskiego.

Marszałek poinformował, że planowane dochody mają wynieść 426,9 mln zł, wydatki 546,6 mln zł. Deficyt wyniesie więc 119,6 mln zł. 70 mln z tego deficytu zostanie pokrytych z nadwyżek budżetowych z poprzednich lat, województwo zaciągnie też 50 mln zł kredytu.

Skarbnik województwa podkreślił, że w ciągu trzech ostatnich lat województwo nie zaciągało żadnych kredytów, a spłacało poprzednie. Na koniec 2010 roku zadłużenie wynosiło 15,3 mln zł.

Marszałek Dworzański powiedział, że budżet na 2011 rok to budżet "realny", który daje gwarancje kontynuacji prowadzonych inwestycji.

Do największych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa podlaskiego należy budowany gmach Europejskiego Centrum Sztuki - Opera Podlaska. Na tę inwestycję zaplanowano w 2011 roku w budżecie 46 mln zł. Trwają prace wykończeniowe. Cała inwestycja ma kosztować 220 mln zł - poinformował marszałek. Podkreślił, że trwają starania w ministerstwie kultury, by zwiększyć dotychczasowe dofinansowanie tej inwestycji, która była wspierana środkami z UE. Decyzje mają zapaść w marcu.

Wiadomo już natomiast, że w 2011 roku nie uda się wydać zaplanowanych wcześniej na ten rok 11 mln zł z budżetu regionu na prace związane z planowaną budową lotniska regionalnego w gminie Tykocin. Na początku stycznia 2011 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie uchyliła bowiem decyzję środowiskową dla tej inwestycji wydaną przez dyrekcję regionalną.

Marszałek powiedział, że do jesieni potrwają w terenie badania przyrodnicze potrzebne do uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko lotniska w okolicach wsi Sawino-Bagienki i Saniki. Dlatego 10 mln zł z 11 planowanych na ten rok ma zostać przeznaczonych na inne cele, bo nie ma szans na ich wydanie. Marszałek zapewnił jednocześnie, że nie zmienia się podejście i determinacja władz regionu, by lotnisko w gminie Tykocin powstało.

Skarbnik podkreślił, że jedna czwarta środków własnych jakie województwo przeznacza na inwestycje trafi na inwestycje w szpitalach. To 47 mln zł( 6,9 mln zł z tej kwoty to środki na wkłady własne do projektów unijnych). Zaznaczył, że wydatki na szpitale są istotnym elementem w budżecie i jeśli sytuacja w placówkach służby zdrowia dalej miałaby się pogarszać, może to być "groźne" dla budżetu.

Główną inwestycją w służbie zdrowia jest budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Pierwszy etap tej inwestycji to koszt 18,4 mln zł. Z kolei 9 mln zł ma być wydanych na zakup sprzętu medycznego i adaptację budynków w Białostockim Centrum Onkologii.

Samorząd województwa poręczy też w 2011 roku kredyty szpitalom w wysokości 20 mln zł. Gryko powiedział, że poręczenia te i wspieranie szpitali są konieczne, bo bez tego "szpitale nie są w stanie funkcjonować". Szpitale podlegające samorządowi województwa mają 207,8 mln zł długu. Zadłużenie z roku na rok zwiększa się. W ciągu ostatniego roku zwiększyło się o ponad 20 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.