PARTNER PORTALU
  • BGK

3 lata poczeka Małopolska na swój plan zagospodarowania przestrzennego

  • wer/ www.malopolskie.pl    31 sierpnia 2011 - 11:34
3 lata poczeka Małopolska na swój plan zagospodarowania przestrzennego

Dziś marszałek Marek Sowa oraz wicemarszałek Roman Ciepiela podpisali porozumienie o współpracy z lokalnymi samorządami przy opracowaniu koncepcji przestrzennej dla połączenia beskidzkiej drogi integracyjnej z Krakowem.
W ramach prac nad planem zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego zostaną wykonane koncepcje przestrzenne poszerzone o zagadnienia ekonomiczne dla infrastruktury drogowej. Planistyczny dokument, który obejmie drogi Małopolski Zachodniej i Małopolski Południowo - Wschodniej powstaje z pieniędzy województwa. I tak już teraz na siatce docelowego układu komunikacyjnego Małopolski wyznaczono priorytetowe zadania, dla których eksperci opracują szczegółowe analizy.

W efekcie powstaną koncepcje dla kluczowych połączeń drogowych w tym m.in.: beskidzkiej drogi integracyjnej, jej połączenia z drogą krajową nr 94, trasy z Krakowa do Olkusza i drogi S1 z Oświęcimiem. Pozwoli to określić szacunkowe koszty planowanych inwestycji, przybliżyć trasowanie przebiegu szlaków komunikacyjnych i przewidzieć konflikty społeczne i środowiskowe z uwzględnieniem obszarów chronionych i terenów osuwiskowych.

- Chcieliśmy podejść do planu zagospodarowania przestrzennego bardziej szczegółowo niż dotychczas. Wykonanie koncepcji przestrzennej dróg da nam wiedzę na temat tego, jakie inwestycje są realne do zrealizowania tak, by w przyszłości uniknąć konfliktów przy uzgadnianiu przebiegu tras - zaznaczył marszałek Marek Sowa.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego ma być gotowy już za 3 lata. Już dziś gospodarze regionu podpisali porozumienie z przedstawicielami lokalnych samorządów o współpracy przy pracach nad koncepcją przestrzenną docelowego układu drogowego.

Zdaniem wicemarszałka Romana Ciepieli zaangażowanie samorządów lokalnych  i uzyskanie ich stanowiska w odniesieniu do planowanych inwestycji drogowych będzie kluczowe dla całego przedsięwzięcia.

- Od samorządów oczekujemy współpracy na każdym etapie prac, a podpisane dziś porozumienie da im szansę na wnoszenie uwag pokazujących ewentualne zagrożenia i konflikty społeczne dla planowanych inwestycji - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • tede, 2011-09-03 09:26:36

    oj to będzie trochę zmian planów zagospodarowania w małopolskim, trochę tych planów jest planyzagospodarowania.pl/miejscowosci/malopolskie