PARTNER PORTALU
  • BGK

3 mln zł na małe domy kultury

  • PAP    15 września 2010 - 17:15
3 mln zł na małe domy kultury

Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu otrzyma 3 mln zł na budowę sieci gminnych świetlic, które mają pełnić funkcję małych domów kultury. Umowę w tej sprawie podpisali w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor supraskiego centrum Marta Szymska.
Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu to zwycięzca w konkursie na koncepcję wielofunkcyjnego centrum kultury lokalnej w województwie podlaskim, zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z inicjatywy ministra kultury. Celem konkursu było wyłonienie instytucji kultury, która stworzy najlepszy projekt centrum lokalnej kultury.

Supraskie Centrum w swoim projekcie "Gmina Supraśl: mała ojczyzna - wielki świat" zaproponowało utworzenie na terenie swojej gminy sieci terenowych świetlic, które miałyby pełnić rolę minidomów kultury, w których skupiać się będzie życie społeczne i kulturalne lokalnych społeczności. Pracownie mają zostać właściwie wyposażone, aby oferować rozmaite formy zajęć. Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu otrzyma na ten cel wsparcie finansowe w latach 2010, 2011 i 2012 - do 1 mln złotych rocznie - w sumie 3 mln zł.

- Wybór tego właśnie miejsca jest związany nie tylko z konkretnym projektem, ale też z dotychczasowym dorobkiem tej instytucji. (...) Ważne jest, że w Supraślu mamy partnerów, którzy posiadają doświadczenie wystarczające do tego, aby prezentować się jako placówka nowocześnie myśląca o edukacji kulturalnej - mówił po podpisaniu umowy Zdrojewski.

Centrum w Supraślu ma doświadczenia we współpracy z innymi domami kultury w Polsce, ale też z instytucjami zagranicznymi z Białorusi, Szwajcarii, Niemiec, Rosji.

- Jeden centralny ośrodek w gminnym miasteczku, w tym przypadku - Supraślu, nie wystarczy do tego, by dotrzeć do ludzi w malutkich wioskach. Kiedyś w niemal każdej gminie istniały świetlice, które całkiem dobrze funkcjonowały, jednak w trakcie transformacji ustrojowej znacząco podupadły. Pomyślałam sobie, że trzeba je na nowo wykorzystać, reaktywować, przywrócić im świetność - tłumaczyła ideę zwycięskiego projektu Marta Szymska.

Konkurs został przeprowadzony w ramach programu ministerialnego "Dom kultury +", który ma pomóc w przekształcaniu domów kultury w Polsce w nowoczesne centra kultury lokalnej.

- Domy kultury to często jedyne instytucje kultury na wsi i w małych miejscowościach. Problem w tym, że w wielu z nich czas się zatrzymał kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu - zarówno w sferze zarządzania, jak infrastruktury. (...) Punktem odniesienia dla lokalnych menadżerów powinno być Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu - podkreśliła zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury ds. rozwoju kultury, Katarzyna Mazurkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.