PARTNER PORTALU
  • BGK

30 dni do zakończenia budowy PGE Arena Gdańsk

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 11:15
30 dni do zakończenia budowy PGE Arena Gdańsk

Na stadionie trwają roboty wykończeniowe, instalowana jest murawa, wykładane są płyty poliwęglanowe. Niebawem na obiekt dotrą krzesełka oraz wyposażenie szatni i innych pomieszczeń.
„Niemalże zakończyliśmy pierwszy etap montażu murawy, który polegał na zwiezieniu i rozprowadzeniu na boisku 5567 metrów sześciennych ziemi, dzięki czemu poziom płyty podniósł się o 53 centymetry. Niedługo przystąpimy do kolejnych prac – instalacji drenażu i systemu nawadniania oraz nałożenia warstwy nośnej, w skład której wchodzi torf, piasek, krzemian oraz warstwa próchnicza” – powiedział rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Fijałkowski.

Równolegle trwa montaż w narożnikach stadionu specjalnej konstrukcji, na których zainstalowane zostaną cztery telebimy – każdy ma 70 metrów kwadratowych powierzchni.

Zamontowano już ponad 75 procent płyt poliwęglanowych stanowiących fasadę PGE Arena Gdańsk. W sumie wyłożonych zostanie 18 tysięcy płytek, występujących w sześciu odcieniach i utrzymanych w bursztynowej tonacji, z których każda ma określony numer i musi być zainstalowana w konkretnym miejscu.

Poliwęglan zajmie powierzchnię 4,5 hektara. „Obecnie stawiane jest rusztowanie w centralnych punktach stadionu, gdzie do tej pory na promenadzie zewnętrznej trwały roboty wykończeniowe. Dzięki temu będziemy mogli przystąpić do wykładania ostatniego poliwęglanu, a później, właśnie w tych miejscach, zawisną dwa logotypy.

Ekran ledowy z napisem PGE Arena Gdańsk ma mieć wymiary 8 na 20 metrów. Zamiennie będzie świecił w kolorach granatowym i białym” – dodał Fijałkowski.

Na stadionie cały czas trwają prace wykończeniowe. Wykonano już elewacje trybuny VIP, niemalże gotowe są szatnie i inne pomieszczenia.

Sporym ułatwieniem są działające już windy towarowe, dzięki którym dostarcza się materiały budowlane na poszczególne kondygnacje.

„Za chwilę będziemy wylewać w nich podłogi, a później je wyposażać. Niedługo spodziewamy się pierwszego transportu mebli. Lada dzień powinny do nas dotrzeć także dwa rodzaje krzesełek – jedne zainstalowane zostaną na trybunach, a trochę bardziej komfortowe znajdą się w sektorach VIP” – wyjaśnił rzecznik BIEG.

Wraz z poprawą pogody zintensyfikowano również roboty wokół stadionu, które z powodu zimy musiały zostać częściowo wstrzymane. „Teraz temperatura sprzyja takim pracom.

Wykładamy kostkę brukową i ekokratki, na miejscach parkingowych wylewane są warstwy bitumiczne. Na 1/3 powierzchni ustawiliśmy także latarnie” – zapewnił Fijałkowski.

Czytaj też: 555 rolek trawy na PGE Arena Gdańsk

Koniec budowy PGE Arena Gdańsk zaplanowano na 30 kwietnia, nie oznacza to jednak, że wszyscy robotnicy opuszczą tego dnia stadion.

„Do tego czasu zakończymy zasadnicze roboty budowlane, ale później musimy wykonać ostatnie prace związane z montażem i obsługą urządzeń IT oraz testowaniem różnych systemów” – podsumował rzecznik gdańskiej spółki.

Czytaj też: Rusza montaż murawy na PGE Arena Gdańsk

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Trybuny pomieszczą 44 tysiące kibiców. Zakończenie realizacji zaplanowano na 30 kwietnia, a 9 czerwca odbędzie się na tym obiekcie towarzyski mecz piłkarski Polska – Francja.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.