PARTNER PORTALU
  • BGK

30 mln zł na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zbytków Krakowa

  • PAP/JS    3 stycznia 2017 - 17:48
30 mln zł na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zbytków Krakowa
W ramach projektów kluczowych kontynuowane będą: konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej (fot. krakow.pl)

30 mln zł wynosi w 2017 r. dotacja budżetowa na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zbytków Krakowa - to m.in. zakłada tegoroczna ustawa budżetowa, której cześć dotyczącą kultury, ochrony zbytków, a także KRRiT pozytywnie zaopiniowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu opiniowała ustawę budżetową na rok 2017 w częściach właściwych zakresowi działania komisji, m.in. wydatków Kancelaria Prezydenta RP związanych z kulturą oraz budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska mówiła, że dotacja przeznaczona na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zbytków Krakowa pozostaje na tym samym poziomie co w roku 2016 i wynosi 30 mln zł. Jak dodała, dysponentem tych pieniędzy jest Kancelaria Prezydenta, która za pośrednictwem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazuje je do Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zbytków Krakowa.

Według Sadurskiej założono pięć priorytetów: projekty kluczowe - 12 mln zł, obiekty użyteczności publicznej - 6,5 mln zł, obiekty sakralne - 7 mln zł, obiekty mieszkalne i usługowe - 3,5 mln zł oraz kaplice grobowe, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej - 1 mln zł.

Jak poinformowała, w ramach projektów kluczowych kontynuowane będą: konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, konserwacja zespołu sarkofagów królów polskich i wielkich książąt litewskich oraz członków ich rodzin w kryptach Katedry Wawelskiej, rewaloryzacja Kopca Kościuszki wraz z otoczeniem oraz renowacja Kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu i klasztoru benedyktynów w Tyńcu.

Sadurska zaznaczyła, że w 2016 r. podpisane zostało trójstronne porozumienie pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Małopolskim Urzędem Wojewódzkim i Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa w sprawie współpracy w zakresie nadzoru i kontroli nad wykorzystaniem dotacji z budżetu państwa w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zbytków Krakowa. Zaznaczyła, że dzięki temu porozumieniu Kancelaria Prezydenta uzyskała po raz pierwszy realną możliwość nadzoru i kontroli nad wydatkowanymi środkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.