PARTNER PORTALU
  • BGK

321 mln zł z UE na budowę mostu w Toruniu

  • lk    6 października 2010 - 19:40
321 mln zł z UE na budowę mostu w Toruniu

Podpisano umowę na dofinansowanie budowy nowego mostu nad Wisłą w Toruniu. Nowa przeprawa ma powstać w niecałe trzy lata.
Umowę na dofinansowanie w wysokości 327,01 mln zł budowy mostu przez Wisłę w Toruniu podpisali w środę w Warszawie dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Anna Siejda i prezydent Torunia Michał Zaleski. 
Dokument otwiera drogę do podpisania umowy z wyłonionym już generalnym wykonawcą inwestycji - konsorcjum firm utworzonego przez Strabag sp. z o.o. (lider) oraz Strabag AG i Hermann Kirchner Polska.

"Toruński most, na tle przedsięwzięć innych miast, jawi się jako inwestycja bezpieczna finansowo, z uwagi na zagwarantowany wkład własny miast. Dla Torunia będzie to na pewno duże wyzwanie" - powiedziała po podpisaniu umowy dyrektor Siejda.

Prezydent Zaleski podkreślił, że miasto do inwestycji przygotowywało się sześć lat i jest gotowe z pełną odpowiedzialnością podjąć się zobowiązań wynikających z umowy.

Konsorcjum firm wygrało przetarg na budowę mostu, oferując najniższą cenę - 548 mln zł. Znany jest także inżynier projektu - konsorcjum DHV Polska sp. z o.o. DRO-KONSULT sp. z o.o., z którym zawarto kontakt w wysokości 4,7 mln zł. Trwa jeszcze przetarg na ubezpieczenie budowy. Termin składania ofert mija 19 października. Jednak po podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą, a jeszcze przed wyłonieniem firmy ubezpieczeniowej, będą się mogły rozpocząć prace przygotowawcze do budowy.

Most ma powstać w dwa lata i osiem miesięcy. Budowa, oprócz środków unijnych, zostanie sfinansowana z budżetu miasta i kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Obecnie w Toruniu jest jedna przeprawa drogowa przez Wisłę. Pierwotnie most ten został wzniesiony przez Prusaków w latach 1907-1910 w Opaleniu (obecnie woj. pomorskie). Po pierwszej wojnie światowej most znalazł się na terytorium Polski, tuż przy granicy z Niemcami. Rozebrano go w latach 1928-29 i w częściach przeniesiono do Torunia. Most, po dobudowaniu trzech przęseł, oddano do użytku w 1932 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.