PARTNER PORTALU
  • BGK

350 wniosków o ratowanie zabytków Krakowa

  • PAP    3 grudnia 2010 - 15:35

350 wniosków o dotację w 2011 r. na remonty i konserwację zabytkowych budowli wpłynęło do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) - poinformowano w piątek po zebraniu prezydium komitetu.
Złożone w SKOZK wnioski opiewają na łączną kwotę 164 mln zł, kilkukrotnie przewyższającą przyszłoroczny budżet komitetu.

"Na razie w budżecie państwa zapisano dla SKOZK 42 mln zł. Mamy nadzieję, że taką kwotę otrzymamy. Jeśli tak się stanie, tylko jedna czwarta tych oczekiwań zostanie zaspokojona" - powiedział przewodniczący SKOZK, prof. Franciszek Ziejka.

Przed rokiem w komitecie złożono 182 wnioski na kwotę 142 mln zł. przy budżecie SKOZK na 2010 r. w wys. 42,7 mln zł.

Przewodniczący dodał, że wśród 350 wniosków złożonych na 2011 r. jest bardzo dużo wniosków od prywatnych właścicieli kamienic. "Cieszę się, bo było moim marzeniem, żeby także zmienić zasady finansowania i ażebyśmy mogli dawać nie ze względu na to, kto jest właścicielem, ale ze względu na wartość danego zabytku" - mówił prof. Ziejka. "Znacznie więcej niż dotychczas właścicieli najcenniejszych kamienic w centrum otrzyma te pieniądze" - dodał przewodniczący.

Prof. Ziejka zapewnił, że w pierwszej kolejności kontynuowane będą zadania konserwatorskie już rozpoczęte, których realizację zaplanowano na kilka lat. Na ten cel przeznaczone zostanie ok. 26 mln zł. Nadal priorytetem będą prace konserwatorskie na Wawelu, w historycznym centrum miasta i na Kazimierzu.

Przewodniczący SKOZK powiedział, że budżet na 2010 r. zostanie wykonany w 100 procentach. Aby to się udało prezydium SKOZK dokonało w piątek przesunięć środków. "To pozwala nam patrzeć z optymizmem na zrealizowanie planu na rok bieżący" - ocenił.

Zaznaczył, że jedyna kłopotliwa sytuacja to dotacja na ratowanie uszkodzonego po ulewnych deszczach Kopca Kościuszki. SKOZK przeznaczył na ten cel miesiąc temu 260 tys. zł. "Wykorzystano do tej pory ok. 49 tys. zł. Prace przerwano ze względu na pogodę. Przygotowaliśmy uchwałę, która pozwoli wykorzystać tegoroczne fundusze w przyszłym roku, jak tylko ustąpią śniegi" - powiedział prof. Ziejka.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa istnieje od 1978 r. Obecnie zasiada w nim 131 osób. Działalności komitetu, zgodnie z ustawą, patronuje głowa państwa; od 1989 r. - prezydent, który powołuje członków komitetu. To za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP płyną z budżetu centralnego pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które komitet rozdziela. W 2010 r. było to ok. 42,7 mln zł, ale faktyczne nakłady są dwukrotnie wyższe, bo właściciele zabytków są zobowiązani dokładać złotówkę do każdej przekazanej przez komitet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.