PARTNER PORTALU
  • BGK

4 mln zł dla Zamku Sieleckiego w Sosnowcu

  • Wiadomoscizaglebia.pl    13 marca 2015 - 11:15
4 mln zł dla Zamku Sieleckiego w Sosnowcu

85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej (Zamek Sielecki, fot.wiadomoscizaglebia.pl)

Prawie 4 mln zł. zostanie przeznaczone na wykonanie prac adaptacyjnych sosnowieckiego Zamku Sieleckiego z przeznaczeniem na cele kulturalne.
85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, konkretnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Pozostałe pieniądze, 15 proc., będą pochodzić z budżetu Sosnowca. Podpisanie umowy na wykonaie prac nastąpi we wtorek 17 marca w Urzędzie Miasta.

Zamek Sielecki to najstarszy zabytek Sosnowca. Jego historia sięga średniowiecza, istniejące tu fortalicjum odnotowano w dokumentach XV-wiecznych. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic.

Czyta też: Sosnowiec: W dawnej cechowni będzie Centrum Aktywności Rodzinnej

Wówczas było to założenie czteroskrzydłowe, z basztami, otoczone fosą. Przebudowany został w 1814 roku przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Obiekt w roku 1824 uległ zniszczeniu podczas pożaru, a do roku 1832 został odbudowany. Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu.

Został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową i dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy. Przebudowy doprowadziły do zatracenia przez obiekt pierwotnego wyglądu, jednak zabytkowy charakter potwierdzają takie jego cechy charakterystyczne, jak ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych.

Obecnie w Zamku Sieleckim mieści się Sosnowieckie Centrum Sztuki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.