PARTNER PORTALU
  • BGK

4 mln zł z UE na uzbrojenie terenów inwestycyjnych parku technologicznego w Kielcach

  • PAP/rs    15 listopada 2017 - 13:41
4 mln zł z UE na uzbrojenie terenów inwestycyjnych parku technologicznego w Kielcach

4 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Kielecki Park Technologiczny na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Umowę w tej sprawie podpisali w środę dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
• Całkowity koszt projektu przekracza 26 mln zł, z czego ok. 4 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

• - Jest to niezwykle ważna inwestycja, ponieważ w ostatnim czasie dostrzegamy duże potrzeby, jeśli chodzi o firmy działające na naszym terenie. Są to przedsiębiorstwa, które często podejmują decyzje budowy własnych zakładów produkcyjnych - mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

• Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych to ponad 7,5 ha. W ramach projektu przewidziano, że zostaną one wyposażone we wszystkie sieci sanitarne (wodociąg, kanalizacja sanitarna i deszczowa, ciepłociąg) oraz elektryczne i techniczne, a także właściwie skomunikowane.

Głównym celem projektu realizowanego przez KPT pt. "Uzbrojenie terenów inwestycyjnych Kieleckiego Parku Technologicznego - strefa B i C" jest poprawa warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w regionie świętokrzyskim. Pomóc ma w tym wzmocnienie infrastruktury poprzez zwiększenie dostępności terenów oferujących warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach projektu wykonane zostanie uzbrojenie terenów inwestycyjnych będących własnością lub w użytkowaniu wieczystym gminy Kielce.

- Jest to niezwykle ważna inwestycja, ponieważ w ostatnim czasie dostrzegamy duże potrzeby, jeśli chodzi o firmy działające na naszym terenie. Są to przedsiębiorstwa, które często podejmują decyzje budowy własnych zakładów produkcyjnych. Odnotowujemy też coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych, którzy chcą rozpocząć działalność operacyjną na terenie Kielc. Myślę, że w perspektywie najbliższych dwóch lat powstanie przynajmniej 20 zakładów produkcyjnych, które łącznie stworzą ponad tysiąc miejsc pracy - podkreślił Mazurkiewicz. Zaznaczył, że trwa już proces zasiedlania tych gruntów.

Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych to ponad 7,5 ha. W ramach projektu przewidziano, że zostaną one wyposażone we wszystkie sieci sanitarne (wodociąg, kanalizacja sanitarna i deszczowa, ciepłociąg) oraz elektryczne i techniczne, a także właściwie skomunikowane. Powstanie w ten sposób pełna infrastruktura, konieczna do lokalizacji przedsiębiorców w strefach. Uzbrojenie terenu będzie uwzględniać istniejący układ drogowy i komunikacyjny oraz planowaną przebudowę ul. Olszewskiego.

- Cieszę się, że Kielce mają strefę z mocnym znakiem kreatywności i innowacyjności, a to jest dobry sygnał dla inwestorów oraz środowiska naukowego z naszego regionu, które jest w dobrych relacjach z KPT. Życzę, żeby ten projekt był kolejną cegiełką, która podbuduje warunki rozwoju - powiedział marszałek Adam Jarubas.

KPT planuje zakończenie projektu w pierwszym kwartale 2019 roku.

Dyrektor Mazurkiewicz poinformował, że to nie jedyne zadanie inwestycyjne, które KPT ma w planach. "Przymierzamy się do budowy jednego z największych inkubatorów technologicznych w Europie centralno-wschodniej. Inkubator będzie się nazywał +California+, ponieważ tam zostały zapoczątkowane procesy związane z inkubacją, dlatego dzisiaj, na wzór amerykański, chcemy tę szkołę w Kielcach rozwijać" - podkreślił Mazurkiewicz. Zaznaczył, że KPT jest na etapie wydania warunków zabudowy, a łączny koszt projektu wyniesie ponad 100 mln zł.

Kielecki Park Technologiczny powołano w 2008 r. Otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - było współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych. Za kolejne 120 mln zł - dzięki dofinansowaniu z tego samego programu - KPT zbudował m.in. zespół inkubatorów oraz trzy hale produkcyjne. Powstało też m.in. Energetyczne Centrum Nauki, Centrum Szybkiego Prototypowania LabDesign. W KPT działa prawie 200 podmiotów gospodarczych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.